نحوه تمیز کردن کاربراتور بدون باز کردن آن (کاربراتور موتورسیکلت)

نحوه تمیز کردن کاربراتور موتورسیکلت بدون باز کردن آن
4.7/5 - (9 امتیاز)

وقتی صحبت از مشکلات کاربراتور به میان می‌آید، تلاش برای باز کردن آن از موتورسیکلت، تمیز کردن کاربراتور و فهمیدن اینکه دقیقاً چه چیزی باعث ایجاد مشکل شده است، می‌تواند آزاردهنده باشد. اگرچه باز کردن کاربراتور یک مکانیسم ساده هست، اما قطعات کوچکی داخل آن وجود دارد که در صورت جدا شدن بستن و تنظیم کردن آن زمان و تخصص زیادی می‌خواهد.

پس خیلی به نفع ما خواهد بود که بتوانیم کاربراتور را بدون اینکه باز کنیم تمیز کنیم. و بهترین بخش این است که انجام این کار کاملاً ممکن است.

پاکسازی کاربراتور موتورسیکلت بدون

پس چگونه کاربراتور موتورسیکلت را بدون درآوردن آن تمیز کنیم؟

 برای تمیز کردن کاربراتور موتور سیکلت بدون برباز کردن و بیرون آوردن آن، باید کاسه پایین کاربراتور را باز کنید. و پس از باز کردن کاسه کاربراتور، مقداری پاک کننده کاربراتور را داخل آن اسپری کنید، چند دقیقه صبر کنید، سپس دوباره اسپری کنید تا از تاثیرگذاری آن اطمینان حاصل کنید. سپس محفظه کاربراتور را ببندید و موتور سیکلت را روشن کنید تا نحوه کار آن را ارزیابی کنید.

من در چند سال گذشته بیش از صد کاربراتور را تمیز کرده ام و آنها را به هر شکلی که بتوان تصور کرد تمیز کردم. من موفق شدم برخی را بدون نیاز به باز کردن کاربراتور از روی موتور آنها تمیز کنم و این روشی است که انجام دادم.

تمیز کردن جرم ها بدون باز کردن کاربراتور

جای تعجبی نیست که افراد در حال تحقیق در مورد چگونگی تمیز کردن جرم ها و رسوبات کاربراتور موتورسیکلت خود بدون نیاز به باز کردن آن هستند. بسیاری از مشکلات مربوط به نحوه کارکرد موتورسیکلت معمولاً به دلیل مشکلات کاربراتوری و تمیز نبودن آن است. اگر مجبور باشید هر بار آن را باز کنید، می‌تواند تمیز کردن را به یک کار دلهره‌آور تبدیل کند.

 

قیمت ابزار آلات پر کاربرد

   

اکثر کاربراتورهای موتور سیکلت پشت موتور به سمت مرکز موتورسیکلت قرار می گیرند. بسیاری از مردم نمی‌خواهند با برداشتن جنت دریچه بنزین و باز کردن کاربراتور سروکار داشته باشند و دنبال راه ساده تری هستند. برای تمیز کردن بدون باز کردن کامل کاربراتور، ابتدا باید لاستیک هوا یا فیلترهای هوا را باز کنید. این کار به راحتی انجام می شود و پس از اتمام کار به راحتی می توان آنها را دوباره نصب کرد.

تمیز کردن کاربراتور موتورسیکلت

پس از برداشتن فیلترهای ورودی هوا، قسمت پشت کاربراتور در معرض دید قرار می گیرد، بنابراین باید بتوانید هنگام چرخاندن دریچه بنزین، باز و بسته شدن سوپاپ های پروانه ای را مشاهده کنید. با حذف این موارد به کاربراتور دسترسی بهتری خواهید داشت. حالا باید کاسه ته کاربراتور را باز کنید که معمولا سه پیچ دارد.

یک پیچ وسط یا چند پیچ ​​در اطراف کاسه وجود دارد که برای جدا شدن کاسه باید جدا شوند. این کار بسیار ساده هست و فقط چند دقیقه طول می کشد و شما فقط به یک پیچگوشتی نیاز دارید. همچنین مطمئن شوید که شیر بنزین خود را در حالت بسته قرار داده اید تا بنزین تمام نشود.

 مقداری دستمال در دسترس داشته باشید زیرا احتمالاً وقتی کاسه زیرین را برمی‌دارید، مقداری بنزین نشت می کند.

اکنون می توانید سعی کنید مقداری پاک کننده کربوهیدرات را داخل کاربراتور اسپری کنید. هر چند دقیقه یکبار چند اسپری انجام دهید تا هرگونه کثیفی از بین برود. کاسه زیر کاربراتور را دوباره وصل کنید، موتورسیکلت خود را روشن کنید و ببینید که آیا این اصلا به عملکرد خوب آن کمک کرده است یا خیر. اگر کمک زیادی نکرد، باید دوباره کاسه را باز کنید و به روش زیر عمل کنید.

تمیز کردن کامل کاربراتور موتورسیکلت

هنگامی که کاسه دوباره برداشته شد، تعدادی شناور در داخل کاربراتور مشاهده خواهید کرد (شبیه به شناورهایی که در یک منبع آب می بینید). این شناورها وقتی کاسه پر از بنزین می شود بالا می آیند، به کاربراتور می گویند که شیر سوخت را ببندد تا از سرریز شدن بنزین(به این عمل فلوت بنزین می گویند و دلیل فلوت بنزین از کاربراتور هم اغلب موارد خرابی شناورها هست.) جلوگیری شود.

برای دسترسی به آنچه در زیر شناور است، بهتر است شناور را نیز جدا کنیم. شناور کاربراتور توسط یک پین یا میله کوچک و باریک وصل می شود که باید به راحتی بتوانید آن را فشار دهید تا شناور را جدا کنید. وقتی شناور را جدا کردید، قسمتی به شکل موشکی (سوزن شناور کاربراتور) وجود دارد که معمولا نوک لاستیکی مانند دارد. این نوک چیزی است که از سرریز شدن بنزین جلوگیری می کند. شناور و این قسمت موشکی شکل با هم جدا می شوند.

     
   

در حالی که شناورها بیرون هستند، معمولاً دوست دارم آنها را آزمایش کنم و مطمئن شوم که هنوز سالم هستند هستند.

jldc ;vnk ;hvfvhj,v l,j,v

خرابی شناور کاربراتور را چگونه تست کنم؟

یک کاسه آب بگیرید و شناور را در آن قرار دهید تا ببینید آیا واقعاً شناور هستند یا خیر. اگر در آب شناور نباشد، باید شناورهای جدید تهیه کنید زیرا ممکن است بعداً باعث مشکلات فلوت کردن بنزین موتورسیکلت شما شود.

اکنون که شناور جدا شده، باید به داخل کاربراتور نگاه کنید و قطعات داخلی را باز کنید. معمولاً حداقل دو قطعه مهم در آنجا وجود دارد. به این قطعات که داخلی که معمولا جنس آنها از برنج هست ژیگلورهای کاربراتور می‌گویند. هنگامی که ژیگلور ها را باز کردید، سوراخ های آنها را چک کنید و مطمئن شوید مسدود نشده اند و جرم یا رسوب نگرفته اند.

اینها به‌راحتی مسدود می‌شوند، مخصوصاً وقتی از بنزین بی کیفیت استفاده می‌شود. گرفتگی ژیگلورهای کاربراتور اولین دلیلی است که کاربراتور به درستی کار نمی کند.

تست شناور کاربراتور موتورسیکلت

ژیگلورها را تمیز کنید، چه می‌توانید از میان آنها ببینید یا نه. از پاک کننده انژکتور چند بار در فواصل چند دقیقه ای استفاده کنید تا مطمئن شوید که همه رسوب ها و گرفتگی ها را را از بین می برید.

اکنون می توانید اسپری پاک کننده را در سراسر کاربراتور اسپری کنید. دوباره به داخل اسپری کنید و حتی مقداری را به بیرون اسپری کنید. قبل از نصب مجدد همه قطعات، چند دقیقه صبر کنید تا پاک کننده زمان داشته باشد و تمام کثیفی ها را تمیز کند. ژیگلورها و شناور را دوباره نصب کنید، سپس درب کاربراتور را نصب کنید.

اکنون می توانید موتورسیکلت خود را راه اندازی کنید و با مشاهده میزان عملکرد موتور سیکلت خود مطمئن شوید که تمیز کردن شما کامل بوده است. اگر نیاز به دسترسی مجدد به کاربراتور داشتید، برای این مرحله، فیلترهای ورودی هوا را  نصب نکنید و زمانی که از عملکرد صحیح کاربراتور مطمئن شدید تمامی قطعات را ببندید.

هر چند وقت یکبار کاربراتور را تمیز کنیم؟

این یک قانون سرانگشتی خوب است که کاربراتور را هر دو سال یکبار تنظیم کنید، اما در واقع هیچ تعمیر و نگهداری معمولی دیگری وجود ندارد که شما نیاز به انجام آن روی کاربراتور خود داشته باشید. تمیز کردن کاربراتور در زمانی که احساس می کنید به آن نیاز دارد اشکالی ندارد. برای برخی ممکن است هر چند ماه یکبار باشد، برخی دیگر ممکن است هر چند سال یکبار باشد.

کسانی که به طور منظم موتورسیکلت خود را سوار می‌شوند، نسبت به کسانی که کمتر سوار می‌شوند، به جلسات کمتری برای تمیز کردن کاربراتور نیاز دارند. سواری های منظم یا مکرر تقریباً به خودی خود به عنوان یک مکانیسم تمیز کننده دیده می شود.

کسانی که کمتر سوار می شوند متوجه می شوند که باید بیشتر کربوهیدرات ها را تمیز کنند، زیرا موتورسیکلت های خاموش تمایل دارند که کثیفی و کثیفی داخل کاربراتور خیلی سریع تر جمع شود.

تمیز کردن کاربراتور موتورسیکلت با اولتراسونیک

علائمی که نشان می دهد کاربراتور شما نیاز به تمیز کردن دارد

کاربراتورها در برقراری ارتباط با ما سواران بسیار خوب هستند که آنها باید تمیزی خوبی داشته باشند. چند نشانه واضح وجود دارد که می توانید به دنبال آنها باشید که نشان می دهد آن به تمیز کردن نیاز دارد.

همانطور که قبلاً ذکر کردم، ژیگلور ها قطعات حیاتی برای عملکرد کاربراتور هستند اما اغلب مسدود می شوند و باعث ایجاد برخی مشکلات مکانیکی برای موتورسیکلت شما می شوند.

علائمی مانند تیراندازی معکوس، کندوپاش، بیکاری ضعیف و به طور کلی بد حرکت کردن موتور، نشانه های رایج کاربراتور کثیف هستند. هر زمان که من با هر یک از این مشکلات مواجه شدم، ابتدا کاربراتور را تمیز می کنم زیرا حدود 75٪ مواقع مقصر کثیفی است.

وقتی تمیز کردن کاربراتور برای عملکرد صحیح موتور کافی نبود چه کاری باید انجام دهید؟

صرفه جویی در زمان ممکن در مورد تعمیر و نگهداری موتورسیکلت خیلی از اوقات نیاز است. و تمیز کردن کاربراتور بدون نیاز به درآوردن آن باعث صرفه جویی در زمان و تلاش زیادی می شود، به خصوص اگر در نهایت به رفع مشکل ختم شود.

با این حال، گاهی اوقات یک تمیز کردن سریع مانند این همیشه جوابگو نیست. ممکن است مشکلات اساسی دیگری در کاربراتور وجود داشته باشد که ممکن است لازم باشد کاربراتور را باز کنید.

بسیاری از افراد از باز کردن کاربراتور وحشت دارند. قطعات کوچک زیادی در آن وجود دارد که به راحتی می توان آنها را گم کرد یا اشتباه بست.

برای به دست آوردن بهترین نتیجه، پیشنهاد می کنم کاربراتور خود را باز کرده و در یک پاک کننده اولتراسونیک قرار دهید. این روشی است که در کشورهای پیشرفته بیشتر رواج دارد و برای پاک سازی رسوبات و جرم های کاربراتور بسیارعالی است.

تمیز کردن کاربرات موتور

روش استفاده از اولتراسونیک برای تمیز کردن کاربراتور (التراسونیک):

تنها کاری که واقعاً باید انجام دهید این است که یک محلول تمیزکننده اولتراسونیک بخرید و قطعه را داخل دستگاه قرار دهید، آن را روشن کنید و اجازه دهید کارش را انجام دهد. ممکن است صدای آن ازار دهنده باشد، بنابراین اگر آن نوع صدا شما را آزار می دهد، شاید لازم باشد آن را در اتاقی قرار دهید که قصد اقامت در آن را ندارید. من این پاک کننده اولتراسونیک خاص را دوست دارم زیرا دارای بخاری است که محلول را برای تمیز کردن کامل بیشتر گرم می کند.

شستشوی التراسونیک کاربراتور موتورسیکلت

پاک کننده اولتراسونیک تمام تمیز کردن را انجام می دهد. قبل یا بعد از استفاده نیازی به تمیز کردن قطعه ندارید. وقتی داخل پاک کننده قرار گرفت، می توانید همه چیز را دوباره سر جای خودش ببندید. بسته به اندازه کاربراتور خود، ممکن است لازم باشد چند جلسه تمیز کردن مختلف را انجام دهید تا مطمئن شوید که تمام قطعات تمیز شده اند.

همچنین توجه داشته باشید که اگر وقتی کاربراتور خود را جدا می کنید، هر یک از واشرها فرسوده به نظر می رسند، باید یک کیت بازسازی کاربراتور جدید خریداری کنید. اینها کیت های ارزان قیمتی هستند که با واشرهای جدید عرضه می شوند و عملکرد خوبی را در آینده تضمین می کنند.

مقالات مشابه:

‫5 نظر ارسال شده در “نحوه تمیز کردن کاربراتور بدون باز کردن آن (کاربراتور موتورسیکلت)

 1. Farshad :

  اقایون ودست اندرکاران همگی دمتون گرم وخسته نباشیدکلا حال کردیم خدا پشت و پناهتون

 2. ایثار ریوف :

  از اینکه با راهنمایی های خوب موجب فر گیر شدن صحیح میشوید ممنونم
  لطفا توضیح جامع هم برای شمع بدهید و اینکه موتور های انژکتوری

 3. علی دادرسیان :

  خسته نباشید
  الان اغلب موتور ها انژکتوری هستند
  در این زمینه توضیح دهید
  ضمنا راجع به باطری موتور هم صحبت کنید
  سپاس از شما اساتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *