نحوه تعویض بلبرینگ های موتورسیکلت [قیمت + آموزش جازدن]

بلبرینگ موتورسیکلت
4.6/5 - (26 امتیاز)

در این مقاله آموزشی از سایت موتورسل می‌خواهیم نحوه تست و تعویض بلبرینگ های چرخ های موتور سیکلت را یاد بگیریم

چرخ موتورسیکلت را باز کرده و بیرون می آوریم و می خواهیم تست کنیم که بلبرینگ ها سالم هستند یا خراب هستند‌.

آیا نیاز هست هر دو بلبرینگ موتور سیکلت را تعویض کنیم یا یکی از آنها را تعویض کنیم کافی است؟

در این مرحله کافی است که ببینیم بلبرینگ به خوبی می‌چرخد و گیر نمی کند و کنس و یا بوش داخلی آن لقی نداشته باشد.

پس هر دو بلبرینگ را به همین صورت تست می‌کنیم و در صورتی که روان باشند و لقی نداشته باشند بلبرینگ ها سالم بوده و نیاز به تعویض ندارند اما اگر بلبرینگ ها لقی داشته باشند، باید آنها را تعویض کنیم، چون در این صورت چرخ موتور به خوبی حرکت نخواهد کرد ، و در حالتی که وضعیت بلبرینگ ها خیلی خراب باشد، هنگام حرکت موتورسیکلت  به سمت چپ و راست متمایل خواهد شد و موتور حرکتی ویراژی مانند خواهد داشت.

 

قیمت ابزار آلات پر کاربرد

   

***—> قیمت آنلاین انواع بلبرینگ موتورسیکت <—***

چطور بفهمیم بلبرینگ خراب شده است؟ (نحوه تشخیص خرابی و تعویض بلبرینگ موتورسیکلت)

به یک صورت دیگر هم می‌توانیم ببینیم که بلبرینگ ها سالم هستند یا نه زمانی که چرخ روی موتورسیکلت سوار است اگر چرخ را به سمت چپ و راست تکان دهیم و لقی داشته باشد این تکان و لقی می‌تواند از خرابی بلبرینگ‌ها باشد، اما برای فهمیدن دقیق تر باید چرخ را باز کنیم و بلبرینگ ها را تست کنیم.

نحوه در آوردن بلبرینگ خراب موتورسیکلت(تعویض بلبرینگ)

برای باز کردن بلبرینگ خراب می توانیم از روش‌های مختلفی استفاده کنیم، که بهترین روش روش استفاده از ابزار مخصوصی است که بلبرینگ را بیرون می‌کشد .

و این ابزار ممکن است به راحتی در بازار ایران پیدا نشود، به همین دلیل بیشتر افراد از ابزار پیچ گوشتی و چکش استفاده می‌کنند.

بلبرینگ سی جی و هوندا

چطور بلبرینگ چرخ عقب موتورسیکلت را بیرون بیاوریم؟(تعویض بلبرینگ ها)

برای بیرون کشیدن بلبرینگ با استفاده از چکش و پیچ‌گوشتی دوسو از سوراخ طرف مخالف بلبرینگ با استفاده از چکش و پیچ‌گوشتی ضربه میزنیم تا بلبرینگ بیرون بیاید.

بعضی اوقات بلبرینگ اینقدر خراب میشود که کنس داخلی و کنس خارجی با هم هنگام ضربه خارج نمی‌شوند و معمولاً کنس خارجی ، داخل رینگ و توپی باقی می ماند پس دوباره باید روی لبه کنس خارجی ضربه بزنیم تا آن هم بیرون بیاید.

بعضی اوقات بلبرینگ خیلی سفت شده و بیرون نمی آید در این حالت کافی است کمی به اطراف بلبرینگ و روی توپی موتور سیکلت با استفاده از مشعل حرارت دهیم و دوباره ضربه بزنیم در این حالت می بینیم که بلبرینگ به راحتی خارج می شود.

تعویض بلبرینگ سی جی و هوندا

نحوه جا زدن بلبرینگ موتور سیکلت

حال که با استفاده از ترفند ها و حالت های مختلف بلبرینگ ها را بیرون آوردیم باید بلبرینگ جدید را جا بزنیم.

     
   

ابتدا جای بلبرینگ را تمیز می کنیم و تمام چربی ها و رسوبات آن را پاک می کنیم تا وقتی بلبرینگ جدید را جا زدیم راحت در جای خودش جا برود و ما را اذیت نکند.

نکته: حواستان باشد که هنگام جا زدن بلبرینگ ها بوش راهنمایی که وسط دو بلبرینگ قرار دارد جا بزنید در صورتی که فراموش کنید مجبور می شوید دوباره بلبرینگ ها را بیرون بیاورید که باعث خرابی بلبرینگ می‌شود.

جا زدن بلبرینگ سی جی و هوندا

شماره بلبرینگ های سیجی 125

شماره بلبرینگ چرخ جلو سی جی ۱۲۵، ۶۳۰۱ می باشد.

شماره بلبرینگ چرخ عقب سی جی ۱۲۵،  6302 و 6202  می باشد.

بلبرینگ های خیلی متفاوتی در بازار هستند مارک های متفاوتی وجود دارند که اکثر هم بد نیستند و کار راه انداز هستند.

برای جا زدن بلبرینگ بلبرینگ را در جای خودش قرار داده و حواستان باشد که بلبرینگ کج در جای خودش قرار نگیرند. یا اصطلاحاً بلبرینگ در حالت بالانس باشد که هنگام ضربه زدن به راحتی در جای خودش قرار بگیرد.

حال با ضربات آرام چکش اطراف بلبرینگ را ضربه میزنیم تا بلبرینگ ها به راحتی در جای خودش قرار بگیرد حواستان باشد که به صورت چرخشی و آرام آرام روی بلبرینگ ضربه بزنید در جای خودش قرار بگیرد.

دقت کنید که به کنس داخلی بلبرینگ به هیچ وجه ضربه وارد نکنید که در صورت ضربه وارد کردن باعث خراب شدن بلبرینگ و خرد شدن ساچمه های آن می‌شود.

بیرون آوردن بلبرینگ سی جی 125 و هوندا
بلبرینگ سی جی125
بلبرینگ هوندا
بلبرینگ سی جی تعویض کردن
جا زدن بلبرینگ موتورسیکلت

و ضربه فقط به کنس خارجی وارد نمایید.

حال برای جا زدن نهایی بلبرینگ از یک آچار بکس به اندازه آن با اندازه دهانه خارجی کنس بلبرینگ یکی باشد استفاده می نماییم و آن را روی بلبرینگ تنظیم میکنیم و با استفاده از ضربه چکش بر روی بوکس بلبرینگ را تا آخر جا میزنیم.

و در نهایت گردگیر روی بلبرینگ را جا زده و چرخ موتورسیکلت راه روی موتور سیکلت سوار می‌کنیم .

***—> قیمت آنلاین انواع بلبرینگ موتورسیکت <—***

این بود از نحوه تعویض بلبرینگ‌های موتور سیکلت در صورتی که شما هم تجربه ای در این زمینه دارید ، خوشحال می شویم که شما هم تجربه ی خود را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.

‫2 نظر ارسال شده در “نحوه تعویض بلبرینگ های موتورسیکلت [قیمت + آموزش جازدن]

  1. سعید :

    سلام.همه اموزشهای داخل اینترنت برای تعویض بلبرینگ عقب هندا مربوط به بلبرینگی که سمته لنته ترمز هست.اون بلبرینگی که سمته خورشیدی هست رو چطوری تعویض کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *