چرا روغن ترمز موتورم کم شده است؟(انواع+قیمت روغن ترمز)

عکس روغن ترمز موتور
4.3/5 - (9 امتیاز)

موتورسیکلت هایی که دارای ترمز دیسکی و ترمز هیدرولیکی هستند ، دارای روغن ترمز می‌باشند توسط پمپ هیدرولیک و فشار روغن ترمز باعث می‌شود که لنت های ترمز به دیسک ترمز فشار وارد کند و این فشار باعث می شود که موتور ترمز بگیرد.

 حال بعضی از اوقات وقتی ما داریم سرویس دوره‌ای موتورمان را انجام می‌دهیم قسمت‌های مختلف موتور را چک می‌کنیم. ممکن است ببینیم که روغن‌ترمز موتورمان کم شده است در این حالت ما باید علت آن را پیدا کنیم.

وقتی روغن‌ترمز موتورسیکلت‌مان کم می‌شود، به عواملی بستگی دارد که باید علت اصلی آن را پیدا کنیم. خیلی مهم است که این عیب را پیدا کنیم تا سیستم ترمزمان را به خوبی تنظیم کنیم.

روغن ترمز موتورسیکلت چیست؟

روغن ترمز موتورسیکلت یک نوع روغن خاص است که برای استفاده در سیستم ترمز موتورسیکلت استفاده می‌شود. این روغن معمولاً به عنوان یک ماده انتقال دهنده در سیستم ترمز استفاده می‌شود و باید خواصی مانند پایداری حرارتی، ویسکوزیته، پایداری شیمیایی و خواص ضد سایش و ضد زنگ و زنگ زدگی داشته باشد.

انواع روغن ترمز موتورسیکلت ها:

روغن ترمز موتورسیکلت به دو نوع تقسیم می‌شود: روغن ترمز DOT و روغن ترمز غیر DOT. روغن ترمز DOT با استاندارد DOT (وزارت حمل و نقل آمریکا) سازگار است و به عنوان یک سیستم ترمز هیدرولیکی استفاده می‌شود. روغن ترمز غیر DOT برای استفاده در سیستم ترمز غیر هیدرولیکی مانند سیستم ترمز دیسکی و سیستم ترمز کاسه ای استفاده می‌شود.

 

قیمت ابزار آلات پر کاربرد

   

مهمترین مزیت روغن ترمز موتورسیکلت در مقایسه با سایر روش‌های ترمز کردن مانند سیستم ترمز دیسکی یا کاسه ای، این است که موتورسیکلت را به راحتی می‌توان کنترل کرد. این به این معنی است که در صورتی که نیاز به توقف یا کنترل سرعت دارید، می‌توانید به راحتی سیستم ترمز را کنترل کنید و به سرعت مطلوب خود برسید.

برای مشاهده قیمت انواع روغن ترمز به پایین صفحه مراجعه کنید.👇

قیمت روغن ترمز زرد
انواع روغن ترمز

هنگامی که متوجه شدید روغن ترمز موتورتان کم شده است نباید سر خود به آن روغن اضافه کنید.این نکته را مورد توجه قرار دهید و بدانید که روغنی که در سیستم ترمز موتورسیکلت وجود دارد اضافه کردنی و تعویض کردنی نیست و در صورتی که روغن آن نشتی داشته باشد باید آن نشتی را رفع کنیم و بعد روغن را به صورت کامل تعویض کنیم.چون روغنی که نو است کیفیتش با روغنی که چند مدت استفاده شده است فرق دارد و کیفیت آن طی استفاده پایین تر می‌آید پس بهتر است در صورت کمبود روغن از هر طریقی روغن کامل تعویض گردد.

تعویض روغن ترمز سیستم موتورسیکلت بهتر است هر دو سال یکبار صورت بگیرد و هر دو سال باید به صورت کامل تخلیه گردد و روغن‌ترمز تازه جایگزین آن شود.

لنت هایی که با روغن ترمز کار می‌کنند+ لنت ترمز عقب موتور سیکلت بنلی

اگر روغن ترمز تعویض نشود چه اتفاقی می افتد؟

اگر در این دو سال روغن‌ترمز موتورسیکلت تعویض شود بهتر است و سیستم ترمز راحت تر و روانتر کار خواهد کرد، چون طی این دوره به علت کارکرد آن کیفیت روغن کاهش می‌یابد. اگر روغن را هم تعویض نکنیم باز هم سیستم ترمز کار خواهد کرد پس چرا روغن را تعویض کنیم؟

دلیل اصلی تعویض روغن به این علت است که روغن طی این مدت  تحت فشار،گرما و سرما قرار می‌گیرد و خاصیت اصلی آن کاهش می‌یابد و حتی خاصیت آن از بین می‌رود به همین علت بهتر است آن را تعویض کنیم تا خدایی ناکرده با خرابی سیستم ترمز در حال حرکت مواجه نشویم.

روغن ترمز پارس شیمی آبی
لنت ترمز موتورسیکلت اپرول مدل s
روغن ترمز جی پارس دات3 DOT3

دلایل کم شدن روغن‌ترمز موتور چیست؟

۱- اولین علت می‌تواند نشتی روغن باشد که در سیستم ترمز یا شیلنگ روغن ترمز به وجود می‌آید.

 در صورتی که نشتی وجود داشته باشد باید نشتی آن به صورت کامل رفع شود و روغن نو جایگزین روغن فعلی گردد.و بهتر است که روغن جدید روی روغن قبلی اضافه نشود.

     
   

۲- دلیل دوم کم شدن روغن‌ترمز موتورسیکلت به این علت است که لنت های ترمز مصرف می شود و قطر لنت های ترمز کاهش می‌یابد در این حالت روغن بیشتری داخل سیستم ترمز می‌رود و مشاهده خواهید کرد که مقداری از ارتفاع روغن در مخزن آن کم شده است در این حالت نباید روغن اضافه شود چون ممکن است لنت ها به دیسک فشار بیشتری وارد کنند و به مرور زمان هم دیسک و هم لنت‌های ترمز خیلی سریعتر خراب شوند در این حالت وقتی شما لنت ترمز خود را عوض کنید به احتمال ۹۰ درصد روغن به سر جایش برمیگردد و کمبود روغن‌ترمز رفع می شود.

اگر روغن سرجایش برگشت نکرد و در مخزن به جای اولیه خود نرسید باید سیستم ترمز و نشتی آن چک شود. به احتمال زیاد روغن‌ترمز نشتی داشته است.

چند لحظه منتظر بمانید تا محصولات بارگذاری شوند…

لنت روغن ترمز  موتور سیکلت مدل کی اچ
قیمت روغن ترمز فومن شیمی DOT3
قیمت روغن ترمز خارجی دات4 DOT4

چطور بفهمیم که چه روغن ترمزی برای موتورم مناسب است؟

اگر روی درپوش روغن‌ترمز نگاه کنید نوشته است که چه نوع روغنی احتیاج دارید معمولاً دو کلمه زیر روی درپوش آن نوشته شده است DOT3 یا DOT4

استاندارد روغن‌ترمز DOT3

اگر روی درپوش DOT3 نوشته شده بود روغن ترمزی که دارای بطری زرد رنگ است برای موتور سیکلت مورد نظر ما نیاز است.

استاندارد روغن‌ترمز DOT4

اگر روی درپوش روغن ترمز DOT4 نوشته شده بود روغن ترمزی که دارای بطری آبی رنگ است برای موتورسیکلت ما مناسب است.

بعضی از موتورها وجود دارند که ترمز جلو و عقب آن ها از از هر دو نوع روغن استفاده می شود مثلاً ترمز جلو روغن دارای استاندارد DOT4 و ترمز عقب دارای استاندارد DOT3  است.

این مثالی بود که بیان کردیم و شما برای اینکه بفهمید سیستم ترمز موتورسیکلت شما چه نوع استانداردی از روغن ترمز نیاز دارد به درپوش روغن ترمز خود مراجعه کنید و نوشته روی آن را بخوانید.

قیمت روغن ترمز موتورسیکلت باکیفیت DOT4
خرید روغن ترمز زحل سپاهان قیمت دات4
روغن DOT4
V,YK JVLC T,LK ADLD L,J,VSD;GJ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *