۱۰ [نکته‌ای] که موتورسوار حرفه‌ای قبل از سواری چک می‌کند (برسی موتورسیکلت)

برسی موتورسیکلت
4.7/5 - (74 امتیاز)

در این مقاله از مقاله های سایت موتورسل قرار است ۱۰ تا از نکات مهمی را بررسی کنیم که قبل از سوار شدن به موتورسیکلت باید آنها را چک کنیم تا هنگام سواری دچار مشکل نشویم (برسی موتورسیکلت) .

اکثر ما می‌دانیم که یک بازرسی و برسی موتورسیکلت به صورت کلی قبل از سوار شدن به موتورسیکلت باید انجام دهیم اما اغلب اوقات تمایل نداریم و تنبلی به خرج می دهیم ، چون اکثر اوقات مشکلی در موتور سیکلت خودمان نمی بینیم بعد از یک مدتی پس از بررسی موتورسیکلت دست می کشیم در حالی که باید این موارد به صورت دوره ای چک شوند که خدای ناکرده موتورسیکلت ما در حال حرکت دچار مشکل نشود و این مشکل باعث وارد شدن صدمه به ما نشود.

این برسی تنها چند دقیقه طول میکشد تا انجام شود شما وقتی که به سمت پارکینگ می روید  این موارد را می‌توانید با اختصاص زمان اندکی چک کنید، پس با موتور سل همراه باشید تا این نکات مهم را با هم بررسی کنیم.

۱- بررسی حالت روانی قبل از موتورسواری

به همان اندازه که موتورسواری سرم گرم کننده و آرام بخش است هرگز و هرگز به سواری نروید تا وقتی که عصبانی هستید اگر عصبی هستید اعصابتان دگرگون است صبر کنید تا اعصاب تان آرام شود چون در این زمان شما منطقی فکر نخواهید کرد و ممکن است اشتباهی کوچک هزینه زیادی برایتان داشته باشد. پس قبل از اینکه سوئیچ موتور سیکلت خود را بچرخانید به خودتان اندکی فرصت دهید تا کمی آرام شوید بعد از آنکه اعصابتان راحت و آرام شد می‌توانید یک سواری خوب آرام و لذت بخش را تجربه کنید.

۲- بررسی و چک کردن کلاه ایمنی [برسی موتورسیکلت]

قبل از سوار شدن به موتور سیکلت کلاه ایمنی خود را چک کنید ببینید که تسمه آن سالم باشد و گیره آن به خوبی کار کند تا هنگام موتور سواری از سرتان نیفتد. حتماً کلاه ایمنی را روی سر خود بگذارید زیرا حادثه خبر نمی کند.

 

قیمت ابزار آلات پر کاربرد

   

 یک تصادف کوچک یا ضربه ی کوچک می تواند زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد پس کلاه ایمنی را فراموش نکنید.

برسی موتورسیکلت قبل از سوار شدن

۳- چک کردن چراغ های موتور سیکلت [برسی موتورسیکلت]

اگر چراغ جلو یک موتور سیکلت در یک شب تاریک و بدون ماه در دور افتاده ترین مناطق حومه شهر از کار بیفتد رانندگی با موتورسیکلت خیلی وحشتناک می شود و شما هیچ چیز را نمی بینید و  نمی توانید حرکت کنید، قبل از بیرون آوردن موتور سیکلت خود مطمئن شوید که چراغ ها و لامپ های آن همگی سالم هستند این زمانی اهمیت دارد که شما میخواهید مسافت طولانی به همه شهر سفر کنید و نمی دانید که به شب می خورید یا نه پس در چنین شرایطی که احتمال دارد به تاریکی بخورید حتماً چراغ های موتور سیکلت خود را چک کنید چک کردن چراغ ها هم زمان زیادی نمی برد و در چند ثانیه شما می توانید چراغ های جلو ، عقب ، چراغ ترمز و همچنین چراغ های راهنما را چک کنید.

۴ – چک کردن لاستیک‌ها در برسی موتورسیکلت

باد لاستیک های موتور خود را چک کنید این باد لاستیک ها هستند که اگر تنظیم شوند هم هندلینگ و حرکت موتور نرم و راحت تر است و هم هنگام ترمز گرفتن ترمز موتورسیکلت به خوبی عمل خواهد کرد اگر به طور مرتب فشار باد لاستیک خود را چک می کنید نیازی به بررسی آن در هر بار سواری ندارید اما باید هر بار که برای سوار شدن به موتور سیکلت خود نزدیک می شوید باید عاج لاستیک موتورسیکلت خود را چک کنید که اجسام خارجی در آن فرو نرفته باشد گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که میخی به لاستیک موتور شما وارد شده باشد پس حتماً لاستیک موتورسیکلت خود را چک کنید آن را بچرخانید و عاج های لاستیک موتورسیکلت خود را نگاه کنید که میخ و یا خاری در آن وجود نداشته باشد.

این اتفاق خیلی کم رخ می دهد اما ضروری است که آن را چک کنید که اگر به جای دوری می روید پنچر شدن موتورسیکلت شما خیلی می تواند عذاب آور باشد.

اگر در مکانی دور افتاده هستید و چیزی در لاستیک موتورسیکلت شما فرو رفته بود آن را فوراً بیرون نکشید اول چک کنید که وسایل و کیت پنچرگیری موتورسیکلت را همراه دارید اگر این لوازم را داشتید میتوانید قبل از سوار شدن آن را پنچر گیری کنید ولی اگر لوازم پنچرگیری همراه ندارید بهتر است به آن دست نزنید

۵ – چک کردن ترمز موتورسیکلت (برسی موتورسیکلت)

ترمز ها مهمترین سیستم موتورسیکلت شما هستند و این ترمز ها هستند که خیلی سریع شتاب موتورسیکلت شما را پایین می آورند و آن را متوقف می کنند داشتن یک ترمز عالی می تواند رانندگی در جاده های پر پیچ و خم برای شما لذت بخش تر  کند و خاطر اطمینان بیشتری به شما ببخشد و با خیال راحت در این مسیرها رانندگی کنید.

پس اتصالات ترمز خود را بررسی کنید و اگر روغن دارد روغن آن ها را چک کنید و در نهایت خود ترمز را تست کنید که به خوبی عمل کند بعد از اینکه از سالمی سیستم ترمز موتورسیکلت مطمئن شدید می توانید با خیالی آسوده سوار شوید.

     
   
نکات مهم در برسی تخصصی موتورسیکلت

6 – چک کردن کابل‌ها ، سیم‌های گاز ، کلاج و ترمز موتور سیکلت (برسی موتورسیکلت)

کابل های کنترلی یکی دیگر از مواردی هستند که به ندرت به طور ناگهانی از کار می افتند در عوض آنها به مرور زمان از هم پاشیده میشوند پس چک کنید که سیمهای ترمز و سیمهای کلاچ موتور سیکلت رشته های آن از هم پاشیده نباشند چون بر اثر ساییدگی به مرور زمان رشته های آن جایی که به دسته کلاچ یا دسته ترمز متصل می‌شود رشته رشته می شود در صورت مشاهده رشته رشته شدن این سیم ها بهتر است که قبل از اینکه جای دوری این رشته ها قطع شوند و شما را به دردسر بیندازد آنها را تعویض کنید و نرمی و روان بودن این کابل ها را چک کنید و در صورتی که سفت می باشند آنها را روغن کاری کنید تا نرم و روان شوند.

همچنین سیم گاز موتور سیکلت خود را بررسی کنید که نرم و روان باشد و گرد و خاک به آن وارد نشده باشد در صورتی که سیم گاز موتور سیکلت شما حالت گیر کنندگی داشته باشد حتماً مشکل آن را رفع کنید و یا آن را تعویض نمایید اگر در حال حرکت این سیم گیر کند موتور گاز زیادی میخورد و خدایی ناکرده این گاز خوردن زیادی حواس شما را پرت کند و باعث زمین خوردن و یا تصادف کردن شما شود.

اگر سیم کلاچ موتور سیکلت پاره شود و شما در مکان دوری قرار داشته باشید مجبور می‌شوید که بدون کلاچ به موتور سیکلت دنده بدهید و این دنده دادن بدون کلاچ می‌تواند به گیربکس موتورسیکلت شما صدمه وارد کند.

۷ – بررسی تنظیم زنجیر موتور سیکلت (برسی موتورسیکلت)

زنجیر موتورسیکلت شما نقش بسیار مهمی در به حرکت درآوردن شما و موتور سیکلت تان در جاده دارد یک زنجیر با تنظیم نادرست میتواند کیفیت سواری شما را پایین بیاورد

اگر زنجیر موتورسیکلت شما شل باشد و تنظیم نباشد هنگامی که به موتور سیکلت گاز می دهید ضربه ناگهانی به خورشیدی و چرخ دنده ها وارد می‌شود و این ضربه ناگهانی می‌تواند بوش خورشیدی موتورسیکلت را تحت تأثیر قرار دهد و به مرور زمان خرج تعویض بوش و یا حتی تعویض توپی موتور سیکلت روی دست تان بیاندازد.

همچنین اگر زنجیر موتورسیکلت بیش از حد سفت هم باشد باعث این اتفاقات خواهد شد پس قبل از اینکه خرج زیادی را متحمل شوید با یک حرکت ساده زنجیر موتور سیکلت خود را تنظیم نمایید.

گاهی اوقات تاب داشتن زنجیر موتور سیکلت می تواند باعث لرزش بسیار شدید موتورسیکلت شود زمانی که زنجیر موتورسیکلت شما تاب دارد شما هر چقدر که تلاش کنید نمی‌توانید آن را تنظیم نمایید پس در این مواقع بهتر است زنجیر موتورسیکلت خود را تعویض نمایید تا به راحتی آن را تنظیم کنید.

برسی موتورسیکلت

۸ – بررسی روغن موتور سیکلت (برسی موتورسیکلت)

برای بررسی روغن موتور سیکلت باید دو چیز را بررسی کنید:

 الف – بررسی سطح روغن موتور

 ب – بررسی غلظت روغن موتور

برای بررسی سطح روغن موتور سیکلت در موتورسیکلت های مختلف روش های مختلفی وجود دارد. بعضی از موتورسیکلت ها گیج و نشانه گری دارند که می‌توانید بعد از اینکه موتور سیکلت خود را روی سطح صافی قرار دادید گیج روغن آن را ببینید و سطح روغن را مشاهده کنید اگر روغن موتور سیکلت شما کم شده بود حتماً علت آن را بیابید و اگر علت آن روغن سوزی موتور سیکلت شما است بهتر است زودتر آن را رفع کنید تا دچار مشکلات دیگر نگردد.

برای بررسی غلظت روغن موتور سیکلت خود می‌توانید چسبندگی آن را ببینید و با دست خود آن را تست نمایید.

گاهی اوقات غلظت روغن موتور سیکلت کم می شود و گاهی اوقات غلظت آن زیاد می‌شود در صورتی که روغن موتورسیکلت شما غلظت آن کم شده بود و شبیه آب شده بود و هیچ چسبندگی نداشت هرچه سریعتر باید روغن آن را عوض نمایید و به این نکته توجه کنید که روغن مناسب موتور سیکلت خود را درون آن بریزید موتورسیکلت شما بهترین عملکرد را از خود نشان دهد.

اگر غلظت روغن موتور سیکلت شمال زیاد شده بود و یا اگر رنگ روغن سیاه شده بود وقت آن فرا رسیده است که روغن موتور سیکلت خود را تعویض نمایید. بهتر است که کیلومتر موتور خود را چک نمایید و قبل از آنکه مسافت طی شده به پایان خود برسد روغن نو را با روغن قبلی جایگزین نمایید.

توجه کنید که تعویض به موقع روغن موتور سیکلت می‌تواند از خیلی از هزینه های احتمالی دیگر مانند روغن سوزی موتور سیکلت و غیره جلوگیری نماید.

مورد دیگری که در بخش روغن موتور سیکلت باید به آن توجه کنید نشتی های روغن می باشد کاسه نمد های موتور سیکلت خود را بررسی کنید و جاهایی که احتمال می دهید ممکن است روغن نشتی دهد ببینید و در صورتی که موتورسیکلت شما دارای نشتی روغن شده است آن را رفع کنید چون کمبود روغن در انجین می‌تواند هزینه های بسیار زیادی روی دست شما بگذارد.

۹ – بررسی سوخت موتور سیکلت (برسی موتورسیکلت)

قبل از اینکه سوار موتور سیکلت خود شوید و به گردش بروید سوخت آن را چک کنید چون بدون سوخت شما نمی توانید به جایی بروید و اگر سوخت شما در میانه راه تمام شود آنگاه باید پیاده تا مقصد بروید.

اگر قصد دارید به شهر دیگری بروید و مسافت طولانی را طی کنید حتماً ببینید که سوخت شما برای رسیدن به آنجا کافی است یا خیر بعد بررسی کنید که پمپ بنزین در در طول مسیر وجود دارد یا ندارد و در صورتی که پمپ بنزین در آنجا وجود ندارد حتماً فکری برای سوخت و بنزین خود کنید تا در این مسیر سوخت کم نیاورید.

۱۰ –  موتورسیکلت خود را به صورت بصری بررسی کنید.

همیشه وقتی به موتورسیکلت خود نگاه می کنید سعی کنید مشکلاتی که وجود دارد را رفع کنید مثلاً اگر پیچ یا مهرهای آن شل شده است آن را سفت کنید،

 نگذارید مشکل کوچکی که وجود دارد به مشکل بزرگتر تبدیل شود . گاهی اوقات شما یک نشتی روغن ضعیفی دارید اگر جلوی آن را نگیرید می‌تواند به مرور زمان خیلی بزرگتر شود پس در نگاه به ظاهر موتورسیکلت عیب های آن را پیدا کنید وقتی آنها را می‌بینید ساده از کنار آنها نگذرید.

 مثلاً خیلی اوقات پیش آمده است که پیچ یک چراغ راهنمای موتور سیکلت راسفت نکرده‌ایم و باعث شده است راهنمای موتور سیکلت کلاً از جا کنده شود در حالی که قبلاً با صرف چند دقیقه زمان می توانستید آن را در جای خود محکم کنید هم اکنون باید هزینه کامل یک چراغ راهنما را بپردازید و همچنین زحمت تعویض و سفت کردن پیچ آن را هم بکشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *