موتورسیکلت برقی {چرا؟+نکات مهم و برسی کامل}

موتورسیکلت برقی چرا؟

آنچه در این مطلب می خوانید:

4.5/5 - (41 امتیاز)

با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت جلوگیری از آلودگی هوا، استفاده از موتورهای برقی- موتورسیکلت‌ برقی به‌ویژه در کشورهای پیشرفته به‌سرعت درحال‌توسعه است.

موتورسیکلت های برقی در مدل‌ها و سایزهای مختلفی تولید می‌شوند و بسته به نوع باتری و موتوربرقی آن‌ها می‌توانند با یک‌بار شارژ از 40 تا 100 کیلومتر با سرعت 30 تا 80 کیلومتر در ساعت حرکت کنند که در موتورسل خصوصیات و مزایا و معایب آن‌ها را گرد آوری نموده ایم. 

ازاین‌رو شرکت‌های مختلف موتورسازی با برندهای مختلف مدل‌های متفاوتی را با کارایی و امکانات گسترده تولید کرده‌اند.در زیر به برخی از مزایایی که خرید یک موتورسیکلت برقی را نسبت به موتورسیکلت‌های بنزینی تضمین می‌کند، خواهیم پرداخت.

مزایای خرید موتورسیکلت برقی

1 – کاهش آلودگی هوا‎

اولین و مهم‌ترین مزیت استفاده از موتورسیکلت برقی کاهش چشمگیر آلودگی هوا است که تأثیر مستقیمی بر سلامت فرد و جامعه دارد.

2 – راندمان بالای موتورسیکلت‌های برقی

موتوربرقی بخش مرکزی موتورسیکلت الکتریکی است. موتورهای الکتریکی یکی از کارآمدترین وسایل مکانیکی هستند که تا به امروز شناخته‌شده‌اند. انرژی توسط موتور باراندمان حدود 85 تا 90 درصد به چرخ‌ها منتقل می‌شود درحالی‌که برای موتور بنزینی این مقدار حدود 15 تا 20 درصد است.

 

قیمت ابزار آلات پر کاربرد

   

3 – هزینه نگهداری کم

 کاربراتورها، انژکتورها و سایر قطعات پرمصرف موجود در موتورهای بنزینی نیازی به تعویض، تعمیر و سرویس روغن ندارند که این‌یکی از بزرگ‌ترین مزایای موتورهای الکتریکی است.

4 – سوخت ارزان

 یکی از رایج‌ترین راه‌های جایگزینی وسایل نقلیه با سوخت‌های فسیلی استفاده از موتورسیکلت‌های برقی است. موتورسیکلت‌های برقی با برق کار می‌کنند و هیچ آلاینده‌ای منتشر نمی‌کنند. 

مقایسه موتورسیکلت برقی با موتور بنزینی

همان‌طور که در جدول بالا مشخص است، در همان مسافت پیموده شده سالانه موتورسیکلت‌های برقی و بنزینی، با توجه به قیمت فعلی 1000 لیتر بنزین در هر لیتر و 50 تومان در هر کیلووات ساعت برق، هزینه انرژی یک موتورسیکلت برقی حدود 20 برابر کمتر از موتورسیکلت‌های بنزینی است.

مزایای موتورسیکلت برقی

کاهش آلودگی صوتی

یکی از مزایای موتورسیکلت‌های برقی کاهش چشمگیر آلودگی صوتی است. موتورسیکلت‌های بنزینی در حال حاضر 50 درصد از آلودگی صوتی را تشکیل می‌دهند.

ایمنی بیشتر موتورسیکلت‌های برقی

برخی موتورسیکلت‌های برقی کم‌سرعت را یک فرصت می‌دانند و بر ایمنی سفرهای درون‌شهری با استفاده از موتورسیکلت‌های برقی تأکید می‌کنند.

با توجه به اینکه زمان بسیار کمی از ظهور موتورهای الکتریکی در ایران می‌گذرد، مطمئناً بسیاری از شما عزیزان اطلاعات زیادی در مورد نحوه کار موتورهای الکتریکی و اجزای آن ندارید، بنابراین توصیه می‌شود برای آشنایی بیشتر این مطلب را تا انتها بخوانید. در مورد موتورسیکلت‌های برقی  

  اما برای خرید موتورسیکلت برقی یا بهتر است بگوییم انتخاب موتوربرقی مناسب باید نکاتی را در نظر بگیرید: چقدر بودجه می‌خواهید برای این کار اختصاص دهید، مسافتی که می‌خواهید در روز پیاده‌روی کنید وزن چقدر است. شخصی که می‌خواهد از موتور، نوع باتری، قدرت موتوربرقی و غیره استفاده کند که سعی شده است در تمامی این نکات به آن‌ها اشاره‌کنیم و تعدادی از بهترین موتورهای برق موجود در بازار ایران را بررسی و ارائه کنیم و امیدواریم که خواندن این مقاله به شما در خرید موتوربرقی کمک می‌کند.

     
   

راهنمای خرید موتورسیکلت برقی

 امروزه افراد به موتورهای الکتریکی به دلیل مزایایی که نسبت به موتورهای بنزینی دارد روی آورده‌اند، بنابراین در این مقاله سعی شده است تمامی نکاتی که هنگام خرید موتورسیکلت برقی باید بدانید و همچنین تعدادی از بهترین موتورهای برقی موجود را بدانیم. در بازار ایران

در خرید موتور برقی به چه نکاتی باید دقت کنیم؟

1- باتری:

 یکی از مهم‌ترین نکات در خرید موتور برقی باتری آن‌هاست. هرچه ظرفیت باتری موتور سیکلت برقی بیشتر باشد، مسافت بیشتری را می‌تواند طی کند. باتری‌های موتور برقی به سه دسته اسیدی، سرب اسیدی و لیتیومی تقسیم می‌شوند. باتری‌های اسیدی به دلیل قدیمی بودن فنّاوری ازنظر کیفیت و کارایی قابل‌قبول نیستند و کاربرد زیادی ندارند. بیشتر باتری‌های مورداستفاده در ماشین‌های برفی از سرب اسید و برخی لیتیومی هستند. باتری‌های لیتیومی با ولتاژ ثابت بهترین نوع باتری‌های قابل شارژ هستند که مطمئناً هزینه زیادی دارند. باتریهای سرب اسیدی رقبای اصلی باتری‌های لیتیومی هستند و با عملکرد نسبت مشابه باتری‌های لیتیومی، کارایی و طول عمر قابل قبولی دارند و نسبت به باتری‌های لیتیومی ارزان‌تر هستند.

 2- موتور الکتریکی موتورسیکلت برقی:

 مهم‌ترین قسمت یک موتوربرقی، موتور الکتریکی آن است که سرعت و شتاب موتورسیکلت برقی را نسبت به قدرت و توان آن تعیین می‌کند. موتورهای استفاده‌شده در این موتورسیکلت برقی، موتورهای براشلس (براشلس) هستند که جدیدترین نوع موتور برقی باراندمان بالا، استهلاک کم و طول عمر بالا می‌باشند. موتورسیکلت‌های برقی موجود در ایران معمولاً بین 800 وات تا 3000 وات هستند و تفاوت آن‌ها مستقیماً بر شتاب، سرعت و شیب این موتورها تأثیر می‌گذارد.

3- کیفیت بدنه:

ظاهر و کیفیت مواد مورداستفاده در موتورهای الکتریکی بسته به کشور سازنده و برند آن‌ها متفاوت است. کیفیت ساخت یک موتورسیکلت برقی در استفاده طولانی‌مدت بسیار مهم است، زیرا برای عملکرد صحیح و عمر طولانی آن باید تمامی اجزای آن از کیفیت خوبی برخوردار باشند.

4- حجم موتور:

 انتخاب مدل و سایز مناسب موتورسیکلت برقی برای موتورسوار می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل در خرید موتورسیکلت برقی باشد. موتورهای الکتریکی نیز مانند موتورهای بنزینی با توجه به توان موتور و باتری در اندازه‌ها و طرح‌های مختلفی ساخته می‌شوند. موتورهای برقی ازنظر اندازه و طراحی به سه دسته‌موتورهای اسکوتر، اسپرت و کروز (برقی) تقسیم می‌شوند.

5- گارانتی و خدمات پس از فروش:

در هنگام خرید موتورسیکلت برقی، داشتن گارانتی معتبر و تأمین تمامی قطعات آن می‌تواند دلیل بسیار مهمی برای متمایز ساختن موتوربرقی یا مغازه موتوربرقی از سایرین باشد.

موتورسیکلت برقی چیست و چرا جایگزین موتور بنزینی می‌شود؟

موتورسیکلت برقی ممکن است در ابتدا یک مفهوم جدید به نظر برسد. اما این اسکوتر‌ها به انتخابی محبوب برای اسکوتر سواران و موتورسوارانی تبدیل‌شده‌اند که به دنبال انواع مختلف هستند، به‌طوری‌که بیشتر موتورسواران موتورهای الکتریکی را به اسکوتر‌ها و موتورسیکلت‌های بنزینی سنگین‌تر ترجیح می‌دهند. اما تفاوت موتورسیکلت بنزینی و برقی چیست؟ چرا باید برق را ترجیح دهیم؟ مزایای موتوربرقی چیست؟

 به عبارت ساده، موتورسیکلت برقی برای تأمین انرژی خود به‌جای بنزین از برق استفاده می‌کند، زیرا اکثر موتورسیکلت‌ها موتور ندارند. در عوض، موتوربرقی از باتری تغذیه می‌کند که برق را به حرکت درمی‌آورد و می‌توان آن را دوباره شارژ کرد. درست مانند اسکوتر‌ها و موتورسیکلت‌های معمولی، در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف موجود هستند.

موتورهای الکتریکی با هزینه کم حمل‌ونقل، هزینه سوخت پایین، آلودگی صوتی کم، تعمیر و نگهداری و کمک به پاک‌سازی هوا و همچنین پیشرفت‌های اخیر در باتری‌ها، به‌سرعت جایگاه خود را در حمل‌ونقل شهری، به‌ویژه در کشورهای پیشرو در این صنعت، پیدا کردند. برای توسعه و صنعت موتور سیکلت، موتورهای براشلس موتورهای الکتریکی را در بازار و در خانه‌های کاربران خود بسیار سریع کرده‌اند.

این امر به‌ویژه زمانی مشهود است که این خودروها می‌توانند با یک‌بار شارژ 40 تا 100 کیلومتر را طی کنند و سرعت آن‌ها بسته به قدرت موتوربرقی و نوع باتری بالقوه آن از 40 کیلومتر در ساعت تا 110 کیلومتر در ساعت متغیر است. طراحی زیبا، مقرون‌به‌صرفه، کارآمد، جسورانه، شیک و حرفه‌ای این موتورهای الکتریکی مثال‌زدنی است.

چرا باید موتورسیکلت برقی را انتخاب کنید؟

 مناسب برای استفاده شهری برای تمام سنین:

موتور سیکلت برقی به دلیل ساختار و وزن سبکی که دارد برای تمامی سنین و گروه‌ها (آقایان، خانم‌ها، نوجوانان، جوانان، میان‌سالان و حتی افرادی که از یک گزینه مناسب برای موتورسیکلت می‌ترسند) انتخاب مناسبی است. به‌سادگی آن را شارژ کنید و دریچه گاز موتور را بچرخانید تا از آن برای رفت‌وآمد در شهر استفاده کنید. درنتیجه با استفاده از این نوع موتورسیکلت‌ها می‌توانید از یک موتورسیکلت متفاوت و بسیار راحت لذت ببرید.

قیمت موتورسیکلت برقی

علاوه بر قیمت مقرون‌به‌صرفه و مناسب موتوربرقی این محصول، میزان برق مصرفی برای یک سفر 120 کیلومتری کمتر از 200 تومان (2000 ریال) هست. با توجه به اینکه میانگین عمر یک موتور بنزینی 10 سال است، در هر موتوری که 15000 کیلومتر را طی می‌کند در این مدت 57 میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود. درنتیجه می‌توان گفت کل هزینه بنزین برای عمر این موتورهای بنزینی حدود 15 برابر کل هزینه برق برای عمر این محصول است. علاوه بر این، عمر یک موتورسیکلت‌برقی به دلیل تعداد قطعات متحرک کمتر مورداستفاده و کیفیت بالاتر، بسیار بیشتر از عمر 10 ساله موتورهای بنزینی است.

قیمت موتورسیکلت برقی

پیشرفت تکنولوژی با موتورسیکلت‌های برقی

با توجه به حرکت دنیای موتور به سمت سرزمین سبزتر و دوستدار محیط‌زیست و همچنین نگرانی در مورد تغییرات آب و هوایی و منابع سوخت فسیلی، حرکت به عصر برق منطقی به نظر می‌رسد. به همین دلیل فروش انواع خودروها و موتورسیکلت‌های بنزینی (به‌استثنای خودروهای برقی) در سال 2040 ممنوع می‌شود. این بدان معناست که تا 20 سال آینده نمی‌توانید موتور بنزینی یا دیزلی بخرید. و فقط خودروهای برقی و موتورهای الکتریکی در دسترس خواهند بود.

مزایای موتوربرقی(گشتاور و شتاب آنی)

موتورهای الکتریکی قدرت موتورسیکلت برقی فوق‌العاده‌ای دارند، با احتمال خرابی بسیار کم (نزدیک به صفر درصد) و بسیار سریع با گشتاور 100 درصد آنی، شتاب بسیار خوبی را تجربه خواهید کرد که قابل‌مقایسه با یک موتورسیکلت بنزینی نیست.

تعمیر و نگهداری آسان و ارزان

 این موتورها نیاز به تعمیر و نگهداری کمی دارند زیرا موتوربرقی فقط یک قسمت متحرک دارد، فاقد روغن، شمع، فیلتر هوا، تسمه تایم، سیلندر و پیستون و حتی در موتور برقی است، گیربکس و کلاچ وجود ندارد. بنابراین برخلاف موتورسیکلت‌های بنزینی که دارای قطعات متحرک زیادی هستند، نیازی به‌صرف زمان برای تمیز کردن و روغن‌کاری چیزهایی مانند زنجیر و قطعات تعویضی ندارید، به‌غیراز مصرف قطعاتی مانند لاستیک یا لنت ترمز بعد از 3،2 نگرانی‌های ویژه دیگری نیز وجود دارد. خوب. سال متوجه کاربر نمی‌شود.

هزینه‌های موتورسیکلت برقی

 موتورسیکلت برقی خودروی مدرنی است که با هزینه‌های شارژ بسیار کم و ناچیز (ماهیانه بین 5 تا 10 هزار تومان) که حتی معادل چند لیتر بنزین هم نیست، توسط برق شهری شارژ می‌شود. شارژ کامل این اسکوترهای برقی فقط 105 تومان قیمت دارد.

نحوه محاسبه هزینه برق برای یک‌بار شارژ:

 (شارژ برق به ازای هر کیلووات ساعت در سال 1399 = 49 تومان) (حداکثر زمان شارژ = 8 ساعت) 2/112 * 49 = 105     تومان (کیلووات ساعت 2/112 = 8 * 264)              264 = P = V * I) P = 220 * 1/2)

سواری نرم و بدون لرزش

موتورهای الکتریکی ذاتاً بی‌صداتر (ارتعاش کمتر) نسبت به موتورهای بنزینی هستند. عدم وجود صدای اگزوز عالی است زیرا می‌توانید از صداهای اطراف خود مانند باد و پرندگان در مکآن‌های ساکت لذت ببرید و راحت‌تر باسرنشین خود صحبت کنید. موتورسیکلت‌های بنزینی به‌قدری پرسروصدا و ناپایدار هستند که مردم اغلب صداهای ضداجتماعی تولید می‌کنند. آن‌ها شکایت دارند و بعد از چند ساعت استفاده بسیار آزاردهنده هستند. بااین‌حال، اگر صدای موتور را هنگام رانندگی ترجیح می‌دهید، طراحان در حال طراحی صدای مصنوعی برای موتورهای الکتریکی هستند و این خبر خوبی است!

چرا موتورسیکلت برقی بخریم

مقایسه موتورسیکلت برقی و موتورسیکلت بنزینی

 مقایسه دو موتوربرقی و موتورسیکلت‌های بنزینی با اندازه و وزن مشابه، موتوربرقی سواری نرم، راحت و بی‌دغدغه‌ای دارد. موتوربرقی هندلینگ بهتر و شتاب اولیه صفر تا 60 نسبت به همتای خود دارد، اما حداکثر سرعت یک موتور بنزینی تقریباً دو برابر یک موتوربرقی است. حداکثر سرعت انواع موتورهای الکتریکی معمولاً بین 60 تا 70 کیلومتر بر ساعت تعریف می‌شود.

یک جایگزین عالی برای موتورسواری

اکثر وسایل نقلیه برای سواری در شهر مناسب نیستند، اما موتورهای الکتریکی یک گزینه عالی هستند. این بدان معناست که ترمز احیاکننده روی فرمان موتورسیکلت برای سواری در شهر مناسب است. درواقع با شارژ باتری، نیرو را برای مدت طولانی در موتور ذخیره می‌کنند.

به کاهش آلودگی هوا کمک کند

موتورهای الکتریکی گزینه سالم‌تری برای استفاده روزمره هستند زیرا هیچ دودی تولید نمی‌کنند. درنتیجه از مشکلاتی مانند گرم شدن کره زمین و آلودگی هوا جلوگیری می‌کنند و مانند موتورسیکلت بنزینی از موتور گرما تولید نمی‌کنند.

کاهش آلودگی صوتی

یکی از مشکلات موتورسیکلت‌های معمولی آلودگی صوتی بیش‌ازحد آن‌ها و ایجاد مزاحمت برای اطرافیان است. ازآنجایی‌که این نوع موتورها صدای اگزوز ندارند، به شما این امکان را می‌دهند که به‌راحتی موتور را در هر مکانی (مانند مکآن‌های سرپوشیده، پارک‌ها، کارخانه‌های صنعتی و سوله‌های بسته، بازارهای شلوغ و اماکن ورزشی و تفریحی) استارت بزنید و از موتورسواری برقی لذت ببرید.

ماندگاری بالا باقیمت مناسب

یک موتورسیکلت برقی فقط یک قسمت متحرک دارد و شامل قطعاتی مانند: موتور، کوئل، تسمه تایم، فیلتر هوا، کلاچ یا گیربکس و غیره نیست. به همین دلیل نگهداری از موتورسیکلت‌های برقی بسیار راحت‌تر بوده و هزینه‌های نگهداری آن‌ها بسیار کمتر از موتورسیکلت‌های معمولی خواهد بود. درنتیجه می‌توان گفت موتورسیکلت برقی یک گزینه اقتصادی برای خرید است. به‌علاوه با این نوع موتورها دیگر نیازی به‌صرف زمان زیادی برای تمیز کردن و روغن‌کاری زنجیر موتور ندارید. تنها نگهداری از این نوع موتورها بررسی لاستیک‌ها، لنت ترمز و شارژ باتری است.

ایدئال برای استفاده شهری

موتوربرقی به دلیل کارایی و وزن کم گزینه مناسبی برای مصارف شهری کوچک است. به‌سادگی آن را دو بار در هفته شارژ کنید و از آن برای خرید روزانه و همچنین رفت‌وآمد به محل کار و رفت‌وآمد در شهر استفاده کنید.

آسان برای استفاده و کار

با موتورسیکلت برقی، موتورسوار دیگر نیازی به یادگیری نحوه تعویض دنده ندارد. با فشردن پدال گاز و ترمز به‌راحتی می‌تواند موتور را روشن یا خاموش کند.

کاهش تصادف

موتورهای الکتریکی کندتر از موتورهای بنزینی هستند. بنابراین با استفاده از آن‌ها می‌توان تصادفات را کاهش داد.

مزایای مالی موتورسیکلت برقی

 یک موتوربرقی در ابتدا ممکن است هزینه داشته باشد، اما در درازمدت در مقایسه با یک موتور بنزینی صرفه‌جویی زیادی می‌کنید. هزینه کل این موتورها فقط روی قبض برق شما است که بسیار کمتر از هزینه سوخت‌های فسیلی است.

 موتورهای بنزینی بااینکه مسافت پیموده شده بالا و سرعت سوخت‌گیری پایینی دارند اما با نگاهی مهندسی و اقتصادی به قیمت تمام‌شده هر دو مدل اعم از استهلاک، هزینه بنزین، جریمه و تخلفات، خدمات دوره‌ای و بیمه، مصرف برق بسیار بالایی دارند.معقول موتور هزینه اقتصادی او خورد.

 بنابراین ممکن است ابتدا مجبور شوید برای خرید هزینه زیادی بپردازید، اما بعداً این پول را دریافت خواهید کرد و بیشتر پس‌انداز خواهید کرد. استفاده از برق به‌جای بنزین و گازوئیل نه‌تنها برای ما مفید است، بلکه به جامعه جهانی کمک می‌کنیم و انتشار کربن را کاهش می‌دهیم.

عملکرد موتورسیکلت برقی

 نیروی ورودی یک موتوربرقی توسط یک باتری قابل شارژ روی یک برد (کنترل‌کننده) داخل موتور ذخیره می‌شود که موتوربرقی (الکتروموتور) را در سیستم به حرکت درمی‌آورد. موتورهای براشلس به‌کاررفته در این الکتروموتورها در انواع 500 وات، 800 وات، 1000 وات، 1200 وات، 1500 وات، 2000 و 3000 وات برای انتخاب و تنوع بیشتر برای کاربر عرضه می‌شوند.

کاهش انتشار CO2 از ترافیک جاده‌ای

کاهش آلودگی صوتی و آلودگی محیطی (این مزیت به شما کمک می‌کند صبح زود بدون ایجاد مزاحمت با موتورسیکلت رانندگی کنید و بدون ایجاد صدا رانندگی کنید).

اگرچه موتورسیکلت‌های کمتری در جاده‌ها وجود دارد، اما هنوز 16 درصد بیشتر از خودروها تولید می‌کنند. زیرا موتورسیکلت‌ها اغلب از کنترل خارج می‌شوند.

 به‌طورکلی فروشگاه گاراژ تهران در تلاش است تا بهترین و باکیفیت‌ترین موتوربرقی را باقیمت مناسب و تنوع زیاد در اختیار شما عزیزان قرار دهد تا بتواند رضایت شما مشتریان عزیز را جلب کند.

موتوربرقی چیست؟

 موتورسیکلت‌های برقی موتورهایی هستند که انرژی جنبشی خود را از برق تأمین می‌کنند. درنتیجه دیگر نیازی به بنزین ندارد که به کاهش آلودگی هوا کمک زیادی می‌کند. نیروی موردنیاز موتورهای الکتریکی توسط باتری‌های قابل شارژ و نیروی محرکه تأمین می‌شود. این موتورها در مدل‌ها، طرح‌ها و ابعاد مختلفی تولید می‌شوند و بسته به نوع باتری و موتوربرقی آن‌ها بردی بین 40 تا 100 کیلومتر با هر بار شارژ از 30 تا 70 کیلومتر در ساعت ارائه می‌کنند.

عملکرد موتور برقی

امروزه، پیشرفت در فناوری و کاهش منابع سوخت فسیلی کمک زیادی به توسعه صنعت خودروهای هیبریدی کرده است. بشر با ورود خودروهای برقی توانسته است گام مهمی درزمینهٔ آلودگی هوا بردارد. ازاین‌رو شرکت‌های مختلف موتورسازی نیز از این قاعده مستثنا نبوده و فعالیت‌های زیادی درزمینهٔ تولید موتورهای الکتریکی وجود دارد. برندهای مختلف مدل‌های مختلفی را با طیف وسیعی از کارایی و امکانات تولید کرده‌اند. موتورهای الکتریکی با توان 500 وات تا 6 کیلووات تولید می‌شوند که برق 1500، 2000، 3000 وات در ایران محبوب‌ترین است.

مزایای استفاده از موتوربرقی؟

کاهش آلودگی هوا: موتورهای الکتریکی به دلیل عدم تولید دود و همچنین عدم ایجاد گرمایش جهانی و آلودگی هوا تأثیر مستقیمی بر سلامت فرد و جامعه دارند.

کاهش صدا در موتورسیکلت برقی::

 یکی از مشکلات موتورسیکلت‌های بنزینی آلودگی صوتی است که سهم بالایی از آلودگی صوتی را به خود اختصاص می‌دهد، اما موتورهای برقی به دلیل نداشتن صدا باعث آزار دیگران نمی‌شوند.

موتورسیکلت‌های برقی باراندمان بالا:

هاب الکتریکی بخش مرکزی موتورهای الکتریکی است که یکی از کارآمدترین وسایل موتوری شناخته‌شده تا به امروز است. راندمان انرژی توسط این موتور باراندمان حدود 85 تا 90 درصد به چرخ‌ها منتقل می‌شود درحالی‌که در موتور بنزینی این میزان راندمان حدود 15 تا 20 درصد است.

تعمیر و نگهداری آسان موتورسیکلت برقی::

 موتورهای الکتریکی تنها دارای یک قطعه متحرک هستند و هیچ قسمتی مانند تسمه تایم، فیلتر هوا، گیربکس یا کلاچ و قطعات موتور بنزینی ندارند. به همین دلیل نگهداری از آن‌ها آسان بوده و هزینه نگهداری بسیار کمتری نسبت به موتورسیکلت‌های بنزینی دارند.

سوخت ارزان و تمیز موتورسیکلت برقی: 

اگر بخواهیم دو موتوربرقی و بنزینی را با این فرض مقایسه کنیم که هر دو موتور 90 کیلومتر در روز حرکت می‌کنند، موتور بنزینی 3 لیتر بنزین و موتور برقی 3 کیلووات ساعت در روز این مسافت را طی می‌کنند. اما میانگین مصرف سالانه یک موتور بنزینی 837 لیتر و یک موتوربرقی 837 کیلووات ساعت قدرت است که برای بنزین 837 هزار تومان و برای برق 42 هزار تومان هزینه دارد.

استفاده آسان: 

برای استفاده از این موتورهای الکتریکی، فقط باید اهرم گاز و ترمز را فشار دهید تا آن‌ها را روشن یا متوقف کنید.

ایمنی بیشتر موتورسیکلت‌های برقی:

 کاهش سرعت موتورسیکلت‌های برقی احتمال تصادف را کاهش می‌دهد.

اجزای متداول موتورهای الکتریکی:

اجزای الکتریکی الکتروموتورها عبارت‌اند از: باتری، کنترلر (برد)، مبدل، شارژر، سیم‌کشی، ریموت. سایر قطعات عبارت‌اند از: فلاپ بدنه، رینگ، لاستیک، شاسی، زین (صندلی)، فرمان، بوق، مسافت پیموده شده، کمک‌های جلو و عقب، پدال (تکیه پا)، چراغ‌های جلو، چراغ‌های خطر، راهنما. بحث در مورد تجهیزات الکتریکی و سایر تجهیزات گاهی اوقات در طیف وسیعی از موتورها و لوازم جانبی خاص موتور تولیدشده توسط شرکت مشابه است.

در این پاراگراف به شرح جزئیات لوازم جانبی موتورسیکلت برقی می‌پردازیم.

کنترلر (برد) موتورسیکلت برقی::

این قسمت فرمان اصلی موتور است. نیروی خود را از باتری می‌گیرد و با توجه به عملکرد قطعات به قسمت‌های مختلف موتور فرمان می‌دهد. وظیفه اصلی این دستگاه به حرکت درآوردن یا راه‌اندازی موتور است. انواع کنترلرها با توجه به توان موتور به کنترلرهای 36-48-60 و 72 ولت تقسیم می‌شوند. طیف وسیعی از کنترل‌کننده‌ها برای موتورهای الکتریکی سه‌چرخ و موتورهای الکتریکی با وات بالا حاوی سنسورها و سیم‌کشی دنده‌عقب هستند. خروجی‌های کنترلر شامل فرمان دادن به شبکه اصلی درایو، روشن و خاموش کردن موتور، جهت بوق، راهنماها، چراغ‌های جلو، چراغ‌های خطر و ریموت است.

کنترلر در اکثر موتورها در زیر صندلی و گاهی اوقات بین گلگیر عقب و چرخ عقب در طیف وسیعی از موتورها نصب می‌شود. در اسکوترها این قسمت بیشتر در باتری تعبیه‌شده و در برخی موارد به بدنه اسکوتر متصل می‌شود. در این حالت واپایشگر توسط چسب آکواریومی ضد آب ساخته‌شده است.

مبدل موتورسیکلت برقی:

وظیفه اصلی این قطعه چرخاندن چراغ‌های جلو، چراغ‌های عقب، بوق و راهنماها هست. مبدل در 36-48-60 و 72 ولت وات تولید می‌شود. این قسمت که بیشتر نقره‌ای است نسبت به کنترلر کوچک‌تر است و زیر صندلی نصب می‌شود.

باتری موتورسیکلت برقی:

باتری‌های مورداستفاده در موتورهای الکتریکی ازنظر جنس به دو نوع لیتیومی و لیداسیدی تقسیم می‌شوند. باتری‌های لیداسیم در دو توان 12 ولت 20 آمپر و 12 ولت در 12 آمپر برای موتورهای الکتریکی استفاده می‌شوند. که با سیم‌کشی به‌صورت موازی به هم متصل می‌شوند. عمر مفید باتری لیدااسید یک و نیم تا دو سال است. موتورهای 48 ولتی از 4 باتری، موتورهای 12 ولتی، موتورهای 60 ولتی از 5 باتری و موتورهای 72 ولتی از 6 باتری استفاده می‌کنند.

در باتری لیتیومی، عمر طولانی، وزن کم، قابل‌حمل بودن، حجم کم از مزایای این نوع باتری است. با برندهای مختلفی مانند پاناسونیک، سامسونگ و گاهی ال‌جی تولید می‌شود. باتری‌های لیتیومی یک و نیم و دو ولتی هستند که با سیم‌کشی و لحیم‌کاری به اعداد مختلف برق الکتروموتور متصل می‌شوند.

چند نکته در مورد نگهداری باتری:

وقتی باتری خالی است، بیش از شش ساعت شارژ نکنید.

اگر از موتور برقی استفاده نمی‌کنید، باتری باید ظرف ده روز تا دو هفته شارژ شود.

بهتر است باتری را قبل از رسیدن به 20 درصد شارژ کنید.

توصیه می‌شود چندین بار بازمان کوتاه (یک تا دو ساعت) شارژ شود.

بهتر است بعد از استفاده از موتور اجازه دهید باتری خنک شود سپس شارژ را شروع کنید. اگر از موتور یا اسکوتر برقی استفاده نمی‌کنید، باتری را از مدار خارج کنید (فیوز موتور را جدا کنید).

توصیه این آژانس به دوستان و خریدارانی که از موتور برقی استفاده می‌کنند، تهیه تایمر سه‌طرفه است. با تنظیم زمان لازم برای شارژ باتری، می‌توانید به عمر باتری و افزایش کارایی آن کمک کنید.

شارژر باطری موتور سیکلت برقی:

شارژرها برای دو نوع باتری لیتیومی و لیداسیدی تولید می‌شوند. که در برق الکتریکی غیر از دستگاه استفاده می‌شود. اکثر شارژرها دارای کابینت سبز و قرمز هستند. وقتی چراغ سبز روشن است نشان‌دهنده روشن بودن شارژر است که حتی بااتصال دستگاه (شارژ شدن باتری) این چراغ‌قرمز می‌شود. هنگامی‌که باتری به‌طور کامل شارژ می‌شود، یک جفت لامپ به‌طور خودکار سبز می‌شوند. همه شارژرها دارای فن خنک‌کننده هستند. شارژر دارای توآن‌های الکتریکی مختلف ازجمله 48-60-72 ولت است. نقاط ضعف شارژرها در حال افزایش و خیس شدن است.

الکتروموتور:

بخش اصلی یک وسیله نقلیه الکتریکی موتوربرقی است. موتورهای الکتریکی دارای یک سری سیم‌پیچ (بسته به توان)، آهنربا، حسگرهای حرکتی و سیم‌کشی اصلی هستند که در برابر آب مقاوم هستند. توآن‌های مختلفی ازجمله 350 تا 3000 وات دارد. توصیه می‌شود برای جلوگیری از فشار بر موتور برقی دستگاه را با شارژ کمتر از 30 درصد سوار نکنید. موتورهای الکتریکی معمولاً در داخل چرخ عقب تعبیه می‌شوند و نیرو را مستقیماً برای حرکت به چرخ عقب منتقل می‌کنند. موتورسیکلت برقی دارای قفل ضد سرقت در اسکوتر برقی هست.

لوازم جانبی (فلاپ):

این قسمت از موتور مستقیماً باسلیقه مصرف‌کننده مرتبط است. فلاپ‌ها در شرکت‌های مختلف مخصوص یک وسیله نقلیه بوده و رنگ و تنوع بالایی دارند.

چرخ‌ها:

چرخ‌ها (رینگ و لاستیک) در یک اسکوتر برقی دارای ابعاد مختلف 10-12-14 می‌باشد. که سایز 10 و 12 بیشتر در ایران استفاده می‌شود

چرخ‌ها (رینگ و لاستیک) در یک اسکوتر برقی دارای ابعاد مختلف 10-12-14 هست. که سایز 10 و 12 بیشتر در ایران استفاده می‌شود. طیف وسیعی از لاستیک‌ها لوله‌ای هستند و کاربردهای بیشتری نسبت به لاستیک‌های لوله‌ای دارند.

سوئیچ و ریموت:

کلیدها در اکثر موتورهای الکتریکی مشترک هستند و برخی از موتورهای الکتریکی دارای یک کنترل از راه دور هستند که برای روشن و خاموش کردن موتور استفاده می‌شود و برای فعال و غیرفعال کردن آلارم، محدوده 5 تا 10 یک متر وجود دارد. گاهی اوقات از کلید برای روشن و خاموش کردن موتور استفاده می‌شود.

کمک‌فنر اسکوتر برقی:

کمک‌فنر در انواع روغن و اسپرینگ رول موتور استفاده می‌شود. در برخی موارد، خودروسازان از سیلندرهای گاز برای کمک به نرم شدن استفاده می‌کنند، به‌طوری‌که برخی از موتورها دارای کمک‌فنر قابل تنظیم ارتفاع در عقب هستند.

تاریخچه اسکوتر برقی:

در سال 1895، اوگدن بولتون جونیور از اوهایو اولین موتورسیکلت الکتریکی را به ثبت رساند. 15 سال طول کشید تا به موفقیت کامل رسید. در سال 1911، مجله Popular Mechanic موتورسیکلت الکتریکی را معرفی کرد. برادران Limelet یک شرکت موتورسیکلت الکتریکی به نام Sokovel تأسیس کردند. آن‌ها به تولید خود در آلمان ادامه دادند و تا حدودی به دلیل سهمیه‌بندی سوخت موفق بودند. اما بعد از جنگ به مدل‌های معمولی روی آوردند.

مدل‌های الکتریکی تا سال 1948 در دسترس بودند. در طول جنگ جهانی دوم، زمانی که سوخت در ایالات متحده سهمیه‌بندی شد، مرل ویلیامز از کالیفرنیا یک اسکوتر برقی دوچرخ با یک تریلر تک‌چرخ اختراع کرد. با توجه به محبوبیت این وسایل نقلیه، ویلیامز شروع به تولید وسایل نقلیه بیشتری در گاراژ خود کرد و درنهایت یک شرکت بزرگ‌تر را در سال 1946 تأسیس کرد.

یکی از وسایلی که امروزه در جوامع مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد و مورد استقبال قرار می‌گیرد انواع موتورهای الکتریکی هست. ازآنجایی‌که موتورهای الکتریکی حمل‌ونقل و حمل‌ونقل را آسان‌تر و مقرون‌به‌صرفه تر از موتورهای بنزینی می‌کنند، محبوبیت روزافزونی در بین مردم جهان پیداکرده‌اند.

موتورسیکلت برقی چیست؟

همان‌طور که از نام آن پیداست، موتورهای الکتریکی با برق کار می‌کنند. استفاده از این موتورها باعث کاهش آلودگی هوا و صوتی می‌شود. این نشان می‌دهد که موتورهای الکتریکی نقش مهمی در حفاظت از محیط‌زیست دارند.

علیرغم کاهش سرعت کلی ترافیک و سرعت وسایل نقلیه در کلان‌شهرها، سرعت کمتر موتورهای الکتریکی در مقایسه با موتورسیکلت‌های بنزینی قابل‌چشم‌پوشی است. این سرعت کم، درحالی‌که می‌توان آن را یکی از معایب آن‌ها دانست، احتمال تصادف را کاهش می‌دهد.

اگر به برق شهری دسترسی داشته باشید با تمام شدن برق موتور مشکلی نخواهید داشت. همچنین بد نیست بدانید که هزینه برق‌رسانی موتورسیکلت‌های برقی ارزان‌تر از بنزین است.

تعداد قابل‌توجهی از قطعات موتورهای برقی همانند موتورسیکلت‌های معمولی است، بنابراین در صورت معیوب بودن هر یک از این قطعات، تعویض آن آسان و جداسازی آن دشوار خواهد بود.

نکات خریدموتورسیکلت برقی

انواع موتورهای الکتریکی

انواع مختلفی از موتورهای الکتریکی در سراسر جهان وجود دارد. این موتورها بسته به مصرف و کارایی قیمت‌های متفاوتی دارند.

موتورسیکلت برقی برای نوجوانان

یکی از انواع موتورها برای نوجوانان موتور است. موتورسیکلت‌های نوجوان معمولاً برای رفت‌وآمد از خانه به مدرسه و بالعکس استفاده می‌شود. با توجه به اینکه موتورهای الکتریکی با پدال و سرعت 35 کیلومتر در ساعت برای استفاده نیازی به مجوز ندارند، استفاده از این موتورها در ایران محدود به نوجوانان نمی‌شود.

موتورسیکلت برقی برای خانم‌ها

نوع دیگری از موتوربرقی که برای بانوان طراحی‌شده است. این موتورها دارای سبدی هستند که برای خرید استفاده می‌شود. استفاده از این موتورها باعث شده تا سازندگان از باتری کمتری در ساخت نسبت به موتورهای دارای تنه استفاده کنند. موتورهای الکتریکی با جعبه بار برای مشاغلی مانند پیک موتوری مناسب هستند. با توجه به اینکه این موتورها در طول روز بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرند، قدرت بیشتری دارند.

اسکوتر برقی سه‌چرخ

 یکی دیگر از انواع موتورسیکلت‌های برقی سه چرخه است. سه‌چرخه‌ها دارای دنده‌عقب نیز هستند و بیشتر توسط افراد مسن یا توانمند استفاده می‌شود. تعادل و فضای بیشتر برای نگهداری تجهیزات از ویژگی‌های خاص این نوع موتوربرقی است.

موتورسیکلت برقی مناسب بخرید

برندهای مختلفی مانند Modena، Daiichi، Como، Campania، Yanker، Zero، Kavir، Mumtaz، Lightning، KTM و دیگر برندهای معروف موتورسیکلت برقی. مطمئنا اگر قصد خرید یک موتوربرقی خوب و مناسب رادارید، بهتر است قبل از خرید به نکات زیر توجه کنید.

 نکات مهم قبل از خرید اسکوتر برقی

موتوری را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر در طول روز زیاد از موتور استفاده نمی‌کنید، نیازی به خرید موتور باقدرت بالاتر ندارید.

مقدار مسافتی که قصد دارید در طول روز طی کنید را مشخص کنید. خرید موتوری با میزان مسافت پیموده شده بیشتر در صورت عدم استفاده می‌تواند برای شما گران تمام شود.

به قدرت اسکوتر برقی و باتری مناسب توجه کنید. بر اساس مقادیری که در دو نکته آخر مشخص کردید و همچنین سایر عوامل ازجمله محیطی که در آن زندگی می‌کنید، موتوربرقی را انتخاب کنید که دارای باتری و توان الکتریکی کافی باشد.

داشتن گارانتی، پشتیبانی و خدمات پس از فروش، عامل مهمی در خرید یک موتورسیکلت برقی مناسب است.

بدیهی است موتورهایی که دارای گارانتی موتور برقی هستند، علاوه بر ضریب اطمینان بیشتر، در صورت بروز هرگونه مشکل در قطعات، به‌صورت رایگان (بسته به شرایط و مدت‌زمان گارانتی) توسط شرکت قابل تعمیر می‌باشند.

بنابراین می‌توان فرض کرد که قیمت خرید بیشتر موتورهای با گارانتی موجه بوده و از هزینه‌های بیشتر جلوگیری می‌کند.

قیمت انواع موتور سیکلت برقی

عوامل مختلفی در تعیین قیمت انواع موتور برقی نقش دارند. از مهم‌ترین شاخص‌های تعیین قیمت موتور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

            قدرت موتور (مهم‌ترین)

            سرعت نهایی

            سازنده برند

            نوع باتری

            زمان لازم برای

            شارژ کامل مقدار سفر با

            بار باربر

            سایر موارد

اجزای موتورسیکلت برقی

لنت ترمز، لاستیک و بدنه اجزای معمولی و خارجی یک موتوربرقی هستند. قطعات داخلی این دستگاه شامل تیوب، باتری، دینام، کنترلر، دریچه گاز، مبدل و شارژر هست.

نوع باتری اسکوتر برقی

با توجه به اینکه نیروی محرکه در موتورهای الکتریکی از باتری آن‌ها تأمین می‌شود، این قطعه یکی از مهم‌ترین قطعات آن می‌باشد. باتری‌های مختلفی برای این کار بسته به متغیرهایی مانند وزن، اندازه، مدل و نوع موتوربرقی استفاده می‌شود. درواقع باتری‌های مورداستفاده در موتورهای الکتریکی از چندین باتری تشکیل‌شده است که به‌صورت سری به هم متصل شده‌اند.

برای درک اهمیت انتخاب باتری مناسب تا حد امکان، خوب است بدانید: «مصرف باتری برای هر موتور تأثیر زیادی در کارایی نهایی آن دارد. به‌عبارت‌دیگر، اگر از همان باتری استفاده کنید، ممکن است 70 درصد بازده نهایی افت داشته باشید.

باتری لیتیوم یون یا لیتیوم پلیمر

همان‌طور که از نام آن پیداست، این نوع باتری موتور برقی از یون لیتیوم و بسیاری از عناصر دیگر تشکیل‌شده است. از ویژگی‌های خاص این سری از باتری‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

            شارژ سریع‌تر نسبت به انواع دیگر باتری‌ها

            طول عمر نسبتاً بیشتر

            کوچک

            ، خطرات زیست محیطی کمتر نسبت به باتریهای سرب

            اسیدی

در عین حال، با پیشرفت تکنولوژی، حساسیت باتریهای لیتیوم یونی به گرما کاهش یافته است. اما این مشکل به طور کامل برطرف نشده است و توصیه می‌شود در مناطق گرمسیری که موتور برای مدت نسبتا طولانی در معرض دمای بالا قرار دارد از این باتری استفاده نکنید.

باتری مهر و موم شده با اسید یا سرب اسید

این نوع باتری موتور برقی با نام باتری خشک نیز شناخته می‌شود. سرب همچنین به طور گسترده در باتریهای اسیدی مهر و موم شده استفاده می‌شود. اگرچه باتریهای خشک معمولاً در مشخصات کلی پس از باتریهای لیتیوم یونی در رتبه دوم قرار دارند، اما به دلیل تفاوت قیمت 40 تا 50 درصدی، همچنان در بازار طرفداران دارند.

لوازم جانبی موتور سیکلت الکتریکی(موتورسیکلت برقی)

لوازم جانبی مورد استفاده برای موتورسیکلت‌های برقی بسته به نوع و سازنده آن‌ها متفاوت است. اما به طور کلی قطعات زیر جزء لوازم جانبی محسوب می‌شوند و صاحبان موتورهای برقی باید از میزان مصرف آن‌ها آگاه باشند.

            باتری موتور

            BMS

            شارژر

            صفحه کیلومتری مختلف

            کنترلر

            انواع راکر

            انواع رله

            انواع کلید چرخشی

مشخصات عمومی موتورهای الکتریکی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از خرید باید در نظر گرفت مشخصات موتور است. به عبارتی تمامی مشخصات زیر را می‌توان به‌عنوان چک‌لیست قبل از خرید موتور در نظر گرفت.

electric motorcycle motorcell ir 7

گشتاور موتور

موتورهای الکتریکی معمولاً گشتاور بیشتری نسبت به موتورهای معمولی دارند. به‌عبارت‌دیگر، موتورهای الکتریکی سریع‌تر از موتورهای بنزینی کار می‌کنند. این در حالی است که سرعت موتورسیکلت‌های برقی بسیار کمتر از موتورهای بنزینی است و در بیشتر موارد سرعت آن‌ها به هشتاد کیلومتر در ساعت می‌رسد.

قدرت اسکوتر برقی

قدرت موتورهای الکتریکی عامل اصلی در تعیین قیمت آن‌هاست. عوامل دیگری نیز در قدرت اسکوتر برقی دخیل هستند. توان خروجی، نیروی گشتاور و مقدار بار عوامل مهمی در تعیین سرعت و تأثیر بر قدرت موتور هستند.

به‌طورمعمول در موتورسیکلت‌های برقی، قدرت موتور بین یک تا سه هزار وات است. هرچه این مقدار بیشتر باشد، سرعت موتور در مقایسه با سایر موتورها بیشتر است. البته کیفیت ساخت موتور نیز در عملکرد موتور بسیار مهم است که نباید از آن غافل شد. به‌عنوان‌مثال، تجربه نشان داده است که موتورهای 2000 وات آلمانی می‌توانند تا 80 کیلومتر بر ساعت حرکت کنند، اما موتورهای 3000 وات چینی حداکثر سرعت 50 کیلومتر در ساعت دارند.

مدت‌زمان شارژ باتری اسکوتر برقی

به‌طور متوسط، موتورسیکلت‌های برقی باید هر شش ساعت یک‌بار شارژ شوند. این موتورها فقط برای استفاده در شهر مناسب هستند و به‌هیچ‌وجه خالی شدن آن‌ها توصیه نمی‌شود. چون سرعت زیادی ندارند و سریع شارژ می‌شوند.

مسافت طی شده توسط موتورسیکلت برقی

همچنین اگرچه مسافت طی شده توسط هر موتور متفاوت است، اما به‌طورکلی مسافتی که یک موتور برقی می‌تواند طی کند برابر با حداکثر سرعت آن‌ها است. یعنی به‌طور متوسط ​​این مقدار حدود 40 تا 80 کیلومتر است.

موتورهای الکتریکی اغلب سرعت پایینی دارند. کسانی که سرعت و ناوبری بیشتری می‌خواهند معمولاً از موتورهایی استفاده می‌کنند که قابل ارتقا هستند. این معمولاً در توضیحات هر موتور درصورتی‌که بتوان آن را ارتقا داد ذکر می‌شود.

وضعیت اتصال باتری

اکثر باتری‌های موتور قابل‌حمل هستند و می‌توان آن‌ها را جدا کرد و در خانه به شارژر وصل کرد. اگر باتری موتور قابل جدا شدن نیست، باید موتور را در مکانی پارک کنید که برق در دسترس باشد. قدرت شارژر موتوربرقی نیز با توجه به زمان موردنیاز برای شارژ بسیار مهم است. موتورهای الکتریکی معمولاً چهار تا شش ساعت طول می‌کشد تا کاملاً شارژ شوند. بسته به نوع و مقدار استفاده، باید همیشه این را در نظر داشته باشید تا با مشکلی مواجه نشوید.

وزن قابل‌تحمل

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم موتورسیکلت‌های برقی میزان وزنی است که می‌توانند تحمل کنند. این موتورها حداکثر ظرفیت باربری 250 تا 450 کیلوگرم را دارند که در موتورهای مختلف متفاوت است. این نکته دیگری است که باید هنگام حمل یا حمل شخص دیگری در نظر گرفت. فراموش نکنید که بار روی موتور نیز تأثیر بسزایی در مسافت پیموده شده، شتاب، سرعت نهایی و عمر باتری دارد که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید.

لوازم جانبی موتور برقی

موتورسیکلت‌های برقی لوازم جانبی مختلفی نیز دارند. این ویژگی‌های قطعاً در تعیین قیمت موتورها مؤثر است و گاهی در انتخاب بین دو موتور، ویژگی‌های موردنیاز خود فرد است که نتیجه نهایی را مشخص می‌کند.

برخی از ویژگی‌های موجود در موتورهای مختلف به شرح زیر است:

            کروز کنترل

            سنسور

            شارژر

            موبایل

            جک

            هوشمند

            کیس زنگ هشدار

            چرخ

            حس‌گر ایمنی

            صفحه‌نمایش دیجیتال 

نحوه استفاده از موتور برقی

برای استفاده از موتورسیکلت برقی ابتدا باید با استفاده از کلید آن را روشن کنید. سپس دسته‌گاز را به سمت داخل بچرخانید. البته به خاطر داشته باشید که نباید ناگهانی خفه شوید! برای حرکت، ترمز را رها کنید و سپس دریچه گاز را روشن کنید. درنهایت برای گرفتن موتور، گاز را رها کرده و ترمز را فشار دهید.

نکات ایمنی برای استفاده از موتور برقی

برای استفاده از موتورهای الکتریکی بهتر است نکات مهمی را به خاطر داشته باشید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود:

از بلند کردن بار بیشتر از باری که موتور می‌تواند تحمل کند خودداری کنید. همچنین باری که حمل می‌کنید نباید مانع دید شما شود.

موتور شارژ را باز نگذارید و پس از شارژ آن را از برق بکشید.

برای افزایش عمر باتری، اجازه ندهید باتری کاملاً خالی شود و قبل از تمام شدن آن را به شارژر متصل کنید. همچنین اگر باتری آسیب‌دیده یا غیرقابل استفاده است، می‌توانید آن را به مرکز بازیافت ببرید. از محیط‌زیست محافظت می‌کند و از تخریب آن جلوگیری می‌کند.

استفاده از کلاه ایمنی حتی در سرعت‌های پایین و هنگام استفاده از موتور بسیار مهم است.

ازآنجایی‌که صدای موتوربرقی بسیار کم است، توجه به وسایل نقلیه دیگر در سفر در شهر بسیار مهم است. سکوت موتورهای برقی گاهی باعث می‌شود رانندگان دیگر متوجه حضور آن‌ها نشوند و تصادفاتی رخ دهد. به همین دلیل بسیار مهم است که هنگام رانندگی به موسیقی گوش نکنید و به خودروهای دیگر توجه کافی داشته باشید.

مزایای استفاده از موتور سیکلت برقی

همان‌طور که گفته شد موتورهای الکتریکی شتاب اولیه بالاتری نسبت به موتورهای بنزینی دارند. این موتورها نیز ایمن هستند. زیرا سرعت کمتری نسبت به موتور بنزینی دارد و طبیعتاً خطر تصادف را کاهش می‌دهد.

هزینه برق کمتر از بنزین مزایای دیگری نیز در استفاده از موتورسیکلت برقی وجود دارد. علاوه بر این، موتورهای الکتریکی کارآمدتر هستند و به‌راحتی شارژ می‌شوند. علاوه بر این عدم استفاده از بنزین، کاهش آلودگی صوتی و آلودگی هوا از دیگر مزایای استفاده از موتوربرقی است.

تعمیر موتورسیکلت برقی

یکی از مهم‌ترین تعمیرات موتور برقی تعویض باتری است که معمولاً باعث استفاده طولانی‌مدت کاربران می‌شود. یکی دیگر از تعمیرات احتمالی موتورهای الکتریکی تعویض لاستیک آن‌ها است. لاستیک‌ها نیز به‌مرورزمان به دلیل اصطکاک آسیب می‌بینند.

مشکل اصلی موتورهای الکتریکی این است که سرعت موتور ثابت می‌ماند و حتی با چرخاندن دریچه گاز افزایش نمی‌یابد. در این صورت مشکل عمدتاً از برد درایور موتور است که با تعمیر یا تعویض قطعه حل می‌شود.

علاوه بر تمام موارد ذکرشده، ممکن است مشکلاتی در شارژر، موتور، دریچه گاز و سوئیچ ترمز وجود داشته باشد که همه آن‌ها قابل‌حل هستند. قطعات موتوربرقی معمولاً به‌وفور یافت می‌شود و جای نگرانی نیست.

تضمین و پشتیبانی از موتورهای الکتریکی

یکی از فاکتورهای مهم در خرید اسکوتر برقی به‌خصوص در خریدهای اینترنتی بررسی پشتیبانی و تضمین موتور هست. حتی ممکن است نیازی به استفاده از آن‌ها نداشته باشید، اما مدت‌زمانی که سازنده موتور خود را تضمین کرده است می‌تواند نشان دهد که چقدر به کیفیت محصول خود اطمینان دارد. 

‫5 نظر ارسال شده در “موتورسیکلت برقی {چرا؟+نکات مهم و برسی کامل}

 1. علیرضا :

  هرکسی یه چیزی میگه بعضیا میگن خوبه بعضیا میگن بده حالا موندیم چیکار کنیم

   • بردیا :

    عیب بدتر آنها هزینه باتری در آینده و همچنین کم بودن تعداد تمعیرکاران در سطع شهر است
    اما خوبی آنها امکانات بالا و در عین حال قیمت کم است و با پس انداز هزینه ای که صرف بنزین میشه بعدا شاید بتوان هزینه باتری را تامین کرد

 2. سعیدموحدی :

  سلام ، بنده یکساله دارم وبسیارراضی هستم ، بهترین حسنش بدون صدابودن ان است ، مقاله فوق خوب ترجمه نشده ، مترجم حرفه ای نبوده . در هر حال خرید موتور برقی را خصوصا به کسانیکه طی روز مسافتهای خیلی زیادی را طی نمیکنند توصیه میکنم ، بنده خودم هر هفته تا ده روز وگاهی دوهفته یکبارشارژش میکنم ، البته باطری لیتیومی بسیار بهتره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *