زنجیر موتورسیکلت چیست؟[قیمت بهترین نوع زنجیر موتور]

زنجیر موتورسیکلت
4.7/5 - (45 امتیاز)

زنجیر موتورسیکلت قطعه ای برای انتقال نیرو به چرخ عقب می باشد و در مقایسه با میل گاردان و تسمه  به دلیل ارزان بودن و ساده بودنش بیشتر بر روی موتورها استفاده می‌شود.

زنجیر یکی دیگر از قسمت هایی است که در نگهداری های دوره ای باید بیشتر به آن توجه کرد،  و هر 2 تا 3 ماه یکبار باید آن را بررسی و سرویس کرد. 

این قطعه که معمولا از نوع اورینگی روی موتورها سواراست، باید همیشه نرم و روان عمل کد و اگه نحوه رانندگی موتورسوار مطلوب باشد، این قطعه می تواند چند سال بدون دردسر به کارش ادامه دهد .

برای مشاهده قیمت انواع کمک موتور سیکلت به پایین صفحه مراجعه کنید.👇

همیشه می‌توان هنگام خرید یک موتورسیکلت کارکرده  یا دست دوم، با نگاه کردن به زنجیر و خورشیدی عقب  موتور سیکلت پی برد که آقای فروشنده چقدر در نگهداری از وسیله نقلیه اش کوشا بوده است. 

 قیمت زنجیر موتورسیکلت اصلی

سهل انگاری در سرویس زنجیر موتورسیکلت

بعضی از افراد  عادت دارند که تا  موتورسیکلت‌ شان دچار مشکلی نشده است، به آن رسیدگی نمی‌کنند و در مورد زنجیر موتورسیکلت  زمانی سراغ آن می‌روند، که صدای آزار دهنده آن توجه آن‌ها را به خود جلب می کند، این صدا  می‌تواند از شل و یا سفت شدن زنجیر در نقاط مختلف آن باشد و یا می‌تواند از خشک بودن و یا کثیف بودن در آن باشد، که ما بدون تمیز کردن بعد از حتی یک سال صدای آن را فقط با زدن روغن می گیریم .

 

قیمت ابزار آلات پر کاربرد

   

گاهی پیدا می‌شود که با کوچکترین سر و صدا به این فکرمیکنیم که زنجیر خراب شده  است، و باید زنجیر نو بخریم .

چه زمانی زنجیر نو بخریم؟

در بعضی از اوقات نیاز به زنجیر نو نیست  زیراکه کافی است زنجیر یکم خشک شده باشد و در پلیت‌های کناری روی پین ها بخوبی بازی نکند و بصورت هفت یا هشت ثابت در بیاید، و یا موارد دیگر، که می‌توان امیدوار بود که مسئله  زیاد حاد نیست، و با تمیز کردن و روانکاری می توان زنجیر موتورسیکلت را احیا کرد.

چیزی که خیلی وقت ها اتفاق می‌افتد این است که در این قطعه شل و سفت شدن  آن در بعضی نقاط زنجیر هست و برای راکب( موتور سوار) سوال است که زنجیر چرا  برای زنجیر جنین اتفاقی افتاده است در چنین حالتی زنجیر موتورسیکلت شما خراب شده است و تنها راه آن تعویض آن است.

اگر زنجیر در یک نقطه شل و سفت می شود ،  ما همچنان می‌توانیم از آن استفاده کنیم اما این می‌تواند به دیگر قطعات سیستم زنجیر موتورسیکلت آسیب وارد کند.

عکس سرویس زنجیر موتورسیکلت

شل و سفت شدن زنجیر موتورسیکلت

نکته قابل توجه در مورد شدن و سفت شدن زنجیر موتور سیکلت این میباشد که اکثر زنجیره های فابریکی و یا غیر حرفه ای و یا زنجیره های ارزان قیمت و حتی با قیمت مناسب روی موتور ها بعد از مدت کوتاهی استفاده از آن در دو نقطه شل و سفت می شوند و به عبارتی خراب می شوند ولی می‌توان با مدارا کردن با آن از آن استفاده کرد.

 پس درکلام آخر توجه کنید که در هنگام خرید زنجیر موتور سیکلت زنجیر مناسب انتخاب کنید قطعه بسیار مهم در موتور سیکلت می باشد در صورتیکه زنجیره نامناسب و بی کیفیت را انتخاب کنید بعد از مدت کوتاهی می تواند آن زنجیر کش بیاید و در نقاط مختلف شل و سفت شود.

ساختار  زنجیر موتورسیکلت

نحوه انتخاب صحیح زنجیر برای موتورسیکلت

بهترین راه برای انتخاب یک زنجیره مناسب این است که از تجربه دیگران موتورسیکلت سواران استفاده کنید قطعاً آنهایی که تجربه بسیار زیادی در موتورسیکلت سواری دارند با مشکل زنجیر زیاد روبرو شده اند زنجیرهابی با مارک‌های مختلفی را انتخاب نموده اند. پس از تجربه دیگر موتورسیکلت سواران استفاده کرده و بهترین زنجیر را برای موتور سیکلت خود انتخاب کنید اگر به این قطعه اهمیت ندهید بعد از مدت کوتاهی که زنجیر موتورسیکلت شما کش آمد  موتورسیکلت شما دچار لرزش شدیدی خواهد شد و موتورسیکلت به نرمی و راحتی حرکت نخواهد کرد. 

     
   

و حتی احتمال دارد این تنش کششی زمانی که  زنجیر زیاد سفت باشد به خورشیدی های موتور سیکلت،بوش های خورشیدی و یا حتی توپی چرخ عقب شما آسیب وارد کند.

مشاهده قیمت‌ها و خرید انوع زنجیر،اسپری زنجیر و… موتورسیکلت

اگر شما هم تجربه ای در تعویض زنجیر موتور سیکلت داشته‌اید با ما و خوانندگان این مقاله در قسمت نظرات در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *