باطری موتور سیکلت

شارژ باطری موتور سیکلت
4.6/5 - (32 امتیاز)

باطری موتور سیکلت یکی از قطعات پرکاربرد و مهم موتور سیکلت می‌باشد، که قطعا هر موتور سواری پس از مدتی نیاز به تعویض آن خواهد داشت. بسیاری از مشتریان سوال می کنند باتری موتور چند آمپر(A) است، یا باطری موتور چند ولت (V) است؟ در این مقاله اطلاعات مفیدی از زمینه نگهداری و تست باطری موتور را بیان می کنیم.

تصاویر انواع باتری موتورسیکلت

برای مشاهده قیمت انواع باتری موتورسیکلت به پایین صفحه مراجعه کنید.👇

نقش باتری در موتورسیکلت چیست؟

باتری از اجزای اصلی یک موتور سیکلت می باشد، هرچند که برخی موتور سیکلت‌ها بدون باطری کار می‌کنند. در صورتی سیستم های سوخت رسانی پیشرفته مانند انژکتور و یا پمپ بنزین الکتریک یوجود داشته باشد،  با توجه به نوع موتور سیکلت ممکن است سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی با استفاده از برق باتری کار کند و بدون وجود باتری وظیفه خود را  نمی تواند انجام دهد. 

اما در موتور سیکلت های قدیمی خصوصا با حجم موتور پایین که دارای هندل می باشند مانند هوندا سی جی (cg)  نبودن باطری بر روی موتورسیکلت تاثیری بر کارکرد آن نخواهد  گذاشت، زیرا برق مورد نیاز برای بخش جرقه زنی مانند پلاتین و یا دستگاه CDI مستقیما از آلترناتور (بوبین برق) تامین می شود.

 باطری موتور سیکلت

ولتاژ باطری موتورسیکلت چند ولت (V) است؟

باطری های مورد استفاده در موتور سیکلت از نوع کوچک و با حجم کم باتری های با ولتاژ ۱۲ ولت (V) اسیدی هستند و دارای باطری های UPS  می باشند ,که از ۲ آمپر (A) تا ۱۲ آمپر (A)  بسته به نوع  موتور سیکلت مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.(باتری موتور ۱۲۵ سی سی،باتری موتور ۱۵۰ سی سی،باتری موتور ۲۰۰ سی سی،باتری موتور ۲۵۰ سی سی ، باتری موتورسنگین)

 انواع باتری موتورسیکلت تریل

نگهداری و افزایش عمر باتری موتور سیکلت

با افزایش قیمت ارز، قیمت باطری موتور سیکلت و لوازم یدکی آن به شدت افزایش یافته است.  با این حال تعمیر و نگهداری باطری موتور سیکلت بسیار به صرفه تر از خرید یک باتری نو و تازه می‌باشد.

 

قیمت ابزار آلات پر کاربرد

   

۱- باتری را در مواقع عدم استفاده از مدار جدا کنید:

باتری ها نقش وظیفه تامین انرژی مورد نیاز وسیله را بر عهده دارند. باطری موتور سیکلت هم مانند باطری ماشین طی گذر زمان با انجام شارژ و دشارژ کارایی اولیه را از دست خواهند داد، و کارایی آنها به مرور زمان پایین می آید. باتری که با وجود عدم استفاده دائما در مدار باشد قطعا پس از گذر زمان فرسوده خواهد شد و از بین خواهد رفت.

 بهترین پیشنهاد این است که در مواقعی که نمی خواهید چند روزی از موتور سیکلت تان استفاده کنید، حتما سوکت های باطری را جدا کرده تا از خراب شدن باتری ها جلوگیری نمایید. این روش یکی ازموثرترین روش های افزایش عمر باطری موتور سیکلت می‌باشد.

باطری موتور سیکلت سی جی 25 200

۲- استفاده از شارژر اتوماتیک باتری:

باطری موتور سیکلت توسط وسیله‌ای به نام شارژر، شارژ می‌شود و قدرت می‌‌گیرد. شارژر موتور سیکلت با اتصال به بوبین موتور سیکلت که با چرخش محور میل لنگ برق تولید میکند، باتری را شارژ   می‌کند.

بیشتر شارژر موتور سیکلت های موجود در بازار همیشه در حال شارژ کردن باطری موتور سیکلت  می باشد، که این باعث آسیب رسیدن به باتری موتور سیکلت و کاهش عمر آن خواهد شد.

اما شارژر های اتوماتیک پس از شارژ کامل باطری موتور سیکلت، فرایند شارژ را متوقف می‌کنند و از این طریق مانع از آسیب رساندن به باتری می شوند.

عکس باطری موتورسیکلت 125 200 150 250

۳- شارژ کامل باتری را انجام دهید:

بهتر است پس از استفاده از باطری آن را کامل شارژ کنید. سعی کنید ابتدا باطری را نصب کرده و مقداری از آن استفاده کنید، سپس اقدام به نصب کابل شارژر کنید و آن را شارژ نمایید.

۴- جریان شارژ  باتری را کنترل کنید: 

مقدار جریان  یا آمپر شارژ را نیز شارژر موتور سیکلت  مشخص می کند. بهترین جریان شارژ یک سوم جریان نامی باتری هست، و بیشتر از این مقدار جریان به باطری موتور سیکلت شما آسیب می رساند.

     
   

۵- باتری موتور را در مدار موازی نکنید:

به هیچ وجه باطری موتور سیکلت خود را مدار موازی نکنید،  چون این کار باعث خواهد شد که جریان داخلی ایجاد شود و عمر باطری موتور سیکلت شما به شدت کاهش یابد.

۶- اتصال کوتاه انجام ندهید:

اتصال کوتاه یعنی متصل کردن دو قطب مثبت و منفی باتری به یکدیگر که ممکن است این اتفاق به صورت  عمدی یا اتفاقی باشد .

انجام اتصال کوتاه یک عمل خطرناک و حتی بسیار مضر برای کارایی و عمر باتری موتور سیکلت است. به هیچ عنوان اتصال کوتاه انجام ندهید زیرا امکان انفجار باتری  وجود خواهد داشت. چت

۷- سوکت و کابل 

حتما برای باتری موتور سیکلت خود از سوکت برنجی یا مسی و متناسب با قطر مناسب  استفاده کنید، تا اتصال ها به خوبی برقرار باشند و توان باتری به هدر نرود.

۸- مکان نگهداری از باتری

حتما سعی کنید باطری موتور سیکلت خود را در سایه و جای خنک قرار دهید و از قرار دادن آن زیر نور مستقیم  آفتاب   پرهیز کنید، زیرا افزایش دمای باتری موتور سیکلت باعث می شود عمر آن کمتر شود و حتی گاهی اوقات باتری منفجر شود و یا ترک بردارد.

 انواع باطری موتور سی کلت

نحوه صحیح نصب و تعویض باطری موتور سیکلت 

   1- سوئیچ راه انداز را در وضعیت OFF قرار دهید.

   2- زین جلو را بردارید. 

 3- باند باتری را بردارید.

   4- ابتدا سیم منفی ترمینال را قطع کنید، سپس سیم مثبت ترمینال را قطع کنید.

   5- باتری را از محفظه مخصوص خود خارج کنید. .

    اخطار: هنگام کار با باتری، مراقب باشید ترمینال ها با سایر قطعات مجاور تماس پیدا نکنند.

نکات مهم در مورد باتری موتورسیکلت

A-چگونه باتری موتور سیکلت را شارژ کنیم؟

    عملیات شارژ باتری را در مکانی با تهویه ی مناسب انجام دهید.

    و زمانیکه قرار است برای مدت طولانی از موتورسیکلت استفاده نکنید، باتری را از موتور خارج کرده و آن را به طور کامل شارژ  کنید. سپس آن را در مکانی سرد و خشک قرار دهید.

    اگر قصد بیرون آوردن باتری را ندارید، کابل منفی آن را  با باز کردن  پیچ آن از ترمینال قطع کنید. 

    اگر از موتورسیکلت در حدود ۱ ماه استفاده نشده است، باطری آن باید توسط یک شارژر مناسب شارژ شود . اگر از موتورسیکلت به مدت ۲ ماه یا بیشتر استفاده نشده، باتری باید خارج شده و در جای خشک و خنک به طور کامل شارژ شود (این شارژرهای باتری برعکس در باطری سازی ها وجود دارد که می توانید با هزینه اندک باتری خود را شارژ نمایید).

باتری اتمی موتورسیکلت

 B- اجزای درونی باتری موتور

  باطری از خود گازهای قابل انفجار متصاعد می کند، به همین دلیل  هرگونه شعله و جرقه  را از محل نگهداری آن دور کنید.

    حتی اگر باتری به صورت پلمپ شده  هم باشد، باز هم از خود گازهای خطرناک و قابل انفجار متصاعد می کند.

    اسید باتری ماده ای سمی و دارای قابلیت خوردگی فلزات می باشد. کاملا مراقب باشید تا از تماس آن با پوست، لباس،چشم و سطوح رنگی خودداری کنید.

    اگر اسید باتری با هر یک از موارد گفته شده تماس پیدا کند، سطح مورد نظر را با حجم زیادی از آب شست و شو دهید تا اثرات آن از بین برود . اگر اسید باتری با چشم یا پوست تماس پیدا کرد، پس از شستشو با آب، فوراً به مراکز درمانی رجوع کنید.

    باتری را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید.

    برای شارژ باتری نو، بین ۸ تا ۱۲ ساعت باتری را به اندازه ای شارژ کنید تا ولتاژ آن به عدد 13.6 ولت برسد.

    اگر از باتری های بی نیاز از تعمیر ( maintenance-free – پلمپ شده) استفاده می نمایید، نیاز به بررسی سطح الکترولیت باتری و اضافه کردن آب مقطر  نیست. اگر احساس می کنید باتری  موتورسیکلت شما ضعیف شده است و یا الکترولیت به بیرون نشت می کند (که موجب می شود انجین به سختی روشن شود و یا سایر مشکلات الکتریکی از خود بروز دهد)، به نماینده فنی مجاز موتورسیکلت و یا باتری سازی مراجعه کنید.

    باز کردن نوار پوشش باتری می تواند به این نوار آسیب برساند، و موجب نشتی و در نهایت موجب آسیب به باتری شود.

    اگر هر یک از سلول های باتری دچار رسوب زدگی یا زنگار گرفتگی شدند، باتری را جدا کرده و ترمینال آن را تمیز  نمایید.

    ترمینال باتری که زنگار یا رسوب به خود گرفته باشد را باید با آب گرم تمیز  نمایید. در صورتی که زنگار بیش از حد ترمینال های باتری را فرا گرفته باشد، سیم ها را از باتری جدا کنید و با فرچه مخصوص سیم و یا سنباده،  رسوب ها را سائیده و   تمیز کنید.

اب اسید و باتری موتورسیکلت

C-علائم خرابی باتری موتور سیکلت (علت شارژ نشدن باطری موتور سیکلت)

زمانی که موتور سیکلت در حال کار کردن است، علائم مختلفی وجود دارد که با دنبال کردن آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که این مشکل از سمت باتری است و یا مسئله دیگری در  وجود دارد.

    اولین علامت در آن کاهش قدرت موتورسیکلت خواهد بود.

    با گذشت زمان عملکرد باتری کاهش پیدا می‌کند، و حتی ممکن است در برخی موارد موتورسیکلت شما به  صورت ناگهانی  خاموش شود.

    اگر چراغ ها کم نور هستند عامل دیگری است که می‌توانید دلیل آن را از جانب باتری موتور در نظر بگیرید.

    اگر صدای ناهنجاری از طرف موتور به گوش می‌رسد، دلیل این است که موتورسیکلت در تلاش است تا از باتری نیرو بگیرد اما ناموفق است. بروز هر کدام از این علامت ها  می تواند نشانگر این باشد که باتری موتورسیکلت دچار مشکل شده است.

قیمت‌ها

قیمت انواع باتری موتور سیکت (دیجی)
جدول قیمت انواع باتری موتورسیکلت

‫23 نظر ارسال شده در “باطری موتور سیکلت

 1. milad :

  سلام وفت بخیر من ال ای گذاشتم برای هندا ۱۲۵ برای چراغ جلو و کیلومتر اسپرت ال ای دار گذاشتم و ۲ تا ال ای دی کوچیک زیر باک باطری موتورم ۳امپر هست باید گاز بدی تا نورشون زیاد بشه مشکل کجاست شارژر هم نو انداختم

  • موتور‌سل :

   اگه موتور باتری نداره عادی هست و اگه باتری داره یا باتری شارژ نداره یا ال ای دی ها به لاتری متصل نیست

 2. جواد :

  سلام خوبین من ی موتور کویر s² 150i دارم و تقریبا ۳۶۰۰ تا کار کرده ولی موقع استارت خوب استارت نمیخوره روشن نمیشه و چراغ چک روشن میشه باز خاموش میشه ، و اکثر وقتا ولتاژ رو ۱۱ و ۶ یا ۱۲ است ممکنه باتری خراب باشه؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  • موتور‌سل :

   سلام به احتمال زیاد باتری خراب هست چون ولتاژ خیلی پایینی داره – البته ممکنه شارژر خراب شده که باتری رو شارژ نکرده یا اینکه موتوربیش از حد تو پارکینگ بوده و استارت نخورده که باتری نخوابه – خوب با موتور دور بزنید که باتری شارژ بشه و بعد شارژ کامل ولتاژ باتری رو چک کنید که حدود 12.6 باشه و روز بعد ببینید ولتاژ نباید زیاد تغییر کنه اگه زیر 12 ولت رسیده باشه باتری خراب هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *