باطری موتور سیکلت

شارژ باطری موتور سیکلت
4.6/5 - (32 امتیاز)

باطری موتور سیکلت یکی از قطعات پرکاربرد و مهم موتور سیکلت می‌باشد، که قطعا هر موتور سواری پس از مدتی نیاز به تعویض آن خواهد داشت. بسیاری از مشتریان سوال می کنند باتری موتور چند آمپر(A) است، یا باطری موتور چند ولت (V) است؟ در این مقاله اطلاعات مفیدی از زمینه نگهداری و تست باطری موتور را بیان می کنیم.

تصاویر انواع باتری موتورسیکلت

برای مشاهده قیمت انواع باتری موتورسیکلت به پایین صفحه مراجعه کنید.👇

نقش باتری در موتورسیکلت چیست؟

باتری از اجزای اصلی یک موتور سیکلت می باشد، هرچند که برخی موتور سیکلت‌ها بدون باطری کار می‌کنند. در صورتی سیستم های سوخت رسانی پیشرفته مانند انژکتور و یا پمپ بنزین الکتریک یوجود داشته باشد،  با توجه به نوع موتور سیکلت ممکن است سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی با استفاده از برق باتری کار کند و بدون وجود باتری وظیفه خود را  نمی تواند انجام دهد. 

اما در موتور سیکلت های قدیمی خصوصا با حجم موتور پایین که دارای هندل می باشند مانند هوندا سی جی (cg)  نبودن باطری بر روی موتورسیکلت تاثیری بر کارکرد آن نخواهد  گذاشت، زیرا برق مورد نیاز برای بخش جرقه زنی مانند پلاتین و یا دستگاه CDI مستقیما از آلترناتور (بوبین برق) تامین می شود.

 باطری موتور سیکلت

ولتاژ باطری موتورسیکلت چند ولت (V) است؟

باطری های مورد استفاده در موتور سیکلت از نوع کوچک و با حجم کم باتری های با ولتاژ ۱۲ ولت (V) اسیدی هستند و دارای باطری های UPS  می باشند ,که از ۲ آمپر (A) تا ۱۲ آمپر (A)  بسته به نوع  موتور سیکلت مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.(باتری موتور ۱۲۵ سی سی،باتری موتور ۱۵۰ سی سی،باتری موتور ۲۰۰ سی سی،باتری موتور ۲۵۰ سی سی ، باتری موتورسنگین)

 انواع باتری موتورسیکلت تریل

نگهداری و افزایش عمر باتری موتور سیکلت

با افزایش قیمت ارز، قیمت باطری موتور سیکلت و لوازم یدکی آن به شدت افزایش یافته است.  با این حال تعمیر و نگهداری باطری موتور سیکلت بسیار به صرفه تر از خرید یک باتری نو و تازه می‌باشد.

۱- باتری را در مواقع عدم استفاده از مدار جدا کنید:

باتری ها نقش وظیفه تامین انرژی مورد نیاز وسیله را بر عهده دارند. باطری موتور سیکلت هم مانند باطری ماشین طی گذر زمان با انجام شارژ و دشارژ کارایی اولیه را از دست خواهند داد، و کارایی آنها به مرور زمان پایین می آید. باتری که با وجود عدم استفاده دائما در مدار باشد قطعا پس از گذر زمان فرسوده خواهد شد و از بین خواهد رفت.

 بهترین پیشنهاد این است که در مواقعی که نمی خواهید چند روزی از موتور سیکلت تان استفاده کنید، حتما سوکت های باطری را جدا کرده تا از خراب شدن باتری ها جلوگیری نمایید. این روش یکی ازموثرترین روش های افزایش عمر باطری موتور سیکلت می‌باشد.

باطری موتور سیکلت سی جی 25 200

۲- استفاده از شارژر اتوماتیک باتری:

باطری موتور سیکلت توسط وسیله‌ای به نام شارژر، شارژ می‌شود و قدرت می‌‌گیرد. شارژر موتور سیکلت با اتصال به بوبین موتور سیکلت که با چرخش محور میل لنگ برق تولید میکند، باتری را شارژ   می‌کند.

بیشتر شارژر موتور سیکلت های موجود در بازار همیشه در حال شارژ کردن باطری موتور سیکلت  می باشد، که این باعث آسیب رسیدن به باتری موتور سیکلت و کاهش عمر آن خواهد شد.

قیمت ابزار آلات پر کاربرد

   

اما شارژر های اتوماتیک پس از شارژ کامل باطری موتور سیکلت، فرایند شارژ را متوقف می‌کنند و از این طریق مانع از آسیب رساندن به باتری می شوند.

عکس باطری موتورسیکلت 125 200 150 250

۳- شارژ کامل باتری را انجام دهید:

بهتر است پس از استفاده از باطری آن را کامل شارژ کنید. سعی کنید ابتدا باطری را نصب کرده و مقداری از آن استفاده کنید، سپس اقدام به نصب کابل شارژر کنید و آن را شارژ نمایید.

۴- جریان شارژ  باتری را کنترل کنید: 

مقدار جریان  یا آمپر شارژ را نیز شارژر موتور سیکلت  مشخص می کند. بهترین جریان شارژ یک سوم جریان نامی باتری هست، و بیشتر از این مقدار جریان به باطری موتور سیکلت شما آسیب می رساند.

     
   

۵- باتری موتور را در مدار موازی نکنید:

به هیچ وجه باطری موتور سیکلت خود را مدار موازی نکنید،  چون این کار باعث خواهد شد که جریان داخلی ایجاد شود و عمر باطری موتور سیکلت شما به شدت کاهش یابد.

۶- اتصال کوتاه انجام ندهید:

اتصال کوتاه یعنی متصل کردن دو قطب مثبت و منفی باتری به یکدیگر که ممکن است این اتفاق به صورت  عمدی یا اتفاقی باشد .

انجام اتصال کوتاه یک عمل خطرناک و حتی بسیار مضر برای کارایی و عمر باتری موتور سیکلت است. به هیچ عنوان اتصال کوتاه انجام ندهید زیرا امکان انفجار باتری  وجود خواهد داشت. چت

۷- سوکت و کابل 

حتما برای باتری موتور سیکلت خود از سوکت برنجی یا مسی و متناسب با قطر مناسب  استفاده کنید، تا اتصال ها به خوبی برقرار باشند و توان باتری به هدر نرود.

۸- مکان نگهداری از باتری

حتما سعی کنید باطری موتور سیکلت خود را در سایه و جای خنک قرار دهید و از قرار دادن آن زیر نور مستقیم  آفتاب   پرهیز کنید، زیرا افزایش دمای باتری موتور سیکلت باعث می شود عمر آن کمتر شود و حتی گاهی اوقات باتری منفجر شود و یا ترک بردارد.

 انواع باطری موتور سی کلت

نحوه صحیح نصب و تعویض باطری موتور سیکلت 

   1- سوئیچ راه انداز را در وضعیت OFF قرار دهید.

   2- زین جلو را بردارید. 

 3- باند باتری را بردارید.

   4- ابتدا سیم منفی ترمینال را قطع کنید، سپس سیم مثبت ترمینال را قطع کنید.

   5- باتری را از محفظه مخصوص خود خارج کنید. .

    اخطار: هنگام کار با باتری، مراقب باشید ترمینال ها با سایر قطعات مجاور تماس پیدا نکنند.

نکات مهم در مورد باتری موتورسیکلت

A-چگونه باتری موتور سیکلت را شارژ کنیم؟

    عملیات شارژ باتری را در مکانی با تهویه ی مناسب انجام دهید.

    و زمانیکه قرار است برای مدت طولانی از موتورسیکلت استفاده نکنید، باتری را از موتور خارج کرده و آن را به طور کامل شارژ  کنید. سپس آن را در مکانی سرد و خشک قرار دهید.

    اگر قصد بیرون آوردن باتری را ندارید، کابل منفی آن را  با باز کردن  پیچ آن از ترمینال قطع کنید. 

    اگر از موتورسیکلت در حدود ۱ ماه استفاده نشده است، باطری آن باید توسط یک شارژر مناسب شارژ شود . اگر از موتورسیکلت به مدت ۲ ماه یا بیشتر استفاده نشده، باتری باید خارج شده و در جای خشک و خنک به طور کامل شارژ شود (این شارژرهای باتری برعکس در باطری سازی ها وجود دارد که می توانید با هزینه اندک باتری خود را شارژ نمایید).

باتری اتمی موتورسیکلت

 B- اجزای درونی باتری موتور

  باطری از خود گازهای قابل انفجار متصاعد می کند، به همین دلیل  هرگونه شعله و جرقه  را از محل نگهداری آن دور کنید.

    حتی اگر باتری به صورت پلمپ شده  هم باشد، باز هم از خود گازهای خطرناک و قابل انفجار متصاعد می کند.

    اسید باتری ماده ای سمی و دارای قابلیت خوردگی فلزات می باشد. کاملا مراقب باشید تا از تماس آن با پوست، لباس،چشم و سطوح رنگی خودداری کنید.

    اگر اسید باتری با هر یک از موارد گفته شده تماس پیدا کند، سطح مورد نظر را با حجم زیادی از آب شست و شو دهید تا اثرات آن از بین برود . اگر اسید باتری با چشم یا پوست تماس پیدا کرد، پس از شستشو با آب، فوراً به مراکز درمانی رجوع کنید.

    باتری را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید.

    برای شارژ باتری نو، بین ۸ تا ۱۲ ساعت باتری را به اندازه ای شارژ کنید تا ولتاژ آن به عدد 13.6 ولت برسد.

    اگر از باتری های بی نیاز از تعمیر ( maintenance-free – پلمپ شده) استفاده می نمایید، نیاز به بررسی سطح الکترولیت باتری و اضافه کردن آب مقطر  نیست. اگر احساس می کنید باتری  موتورسیکلت شما ضعیف شده است و یا الکترولیت به بیرون نشت می کند (که موجب می شود انجین به سختی روشن شود و یا سایر مشکلات الکتریکی از خود بروز دهد)، به نماینده فنی مجاز موتورسیکلت و یا باتری سازی مراجعه کنید.

    باز کردن نوار پوشش باتری می تواند به این نوار آسیب برساند، و موجب نشتی و در نهایت موجب آسیب به باتری شود.

    اگر هر یک از سلول های باتری دچار رسوب زدگی یا زنگار گرفتگی شدند، باتری را جدا کرده و ترمینال آن را تمیز  نمایید.

    ترمینال باتری که زنگار یا رسوب به خود گرفته باشد را باید با آب گرم تمیز  نمایید. در صورتی که زنگار بیش از حد ترمینال های باتری را فرا گرفته باشد، سیم ها را از باتری جدا کنید و با فرچه مخصوص سیم و یا سنباده،  رسوب ها را سائیده و   تمیز کنید.

اب اسید و باتری موتورسیکلت

C-علائم خرابی باتری موتور سیکلت (علت شارژ نشدن باطری موتور سیکلت)

زمانی که موتور سیکلت در حال کار کردن است، علائم مختلفی وجود دارد که با دنبال کردن آن‌ها می‌توانید متوجه شوید که این مشکل از سمت باتری است و یا مسئله دیگری در  وجود دارد.

    اولین علامت در آن کاهش قدرت موتورسیکلت خواهد بود.

    با گذشت زمان عملکرد باتری کاهش پیدا می‌کند، و حتی ممکن است در برخی موارد موتورسیکلت شما به  صورت ناگهانی  خاموش شود.

    اگر چراغ ها کم نور هستند عامل دیگری است که می‌توانید دلیل آن را از جانب باتری موتور در نظر بگیرید.

    اگر صدای ناهنجاری از طرف موتور به گوش می‌رسد، دلیل این است که موتورسیکلت در تلاش است تا از باتری نیرو بگیرد اما ناموفق است. بروز هر کدام از این علامت ها  می تواند نشانگر این باشد که باتری موتورسیکلت دچار مشکل شده است.

قیمت‌ها

قیمت انواع باتری موتور سیکت (دیجی)
جدول قیمت انواع باتری موتورسیکلت

‫21 نظر ارسال شده در “باطری موتور سیکلت

 1. milad :

  سلام وفت بخیر من ال ای گذاشتم برای هندا ۱۲۵ برای چراغ جلو و کیلومتر اسپرت ال ای دار گذاشتم و ۲ تا ال ای دی کوچیک زیر باک باطری موتورم ۳امپر هست باید گاز بدی تا نورشون زیاد بشه مشکل کجاست شارژر هم نو انداختم

  • موتور‌سل :

   اگه موتور باتری نداره عادی هست و اگه باتری داره یا باتری شارژ نداره یا ال ای دی ها به لاتری متصل نیست

 2. علی :

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  متورم شارژر کوچیکه باتری ۴.۵ انداختم خوب کار نمیکنه یا باید بوق با برق باتری باشه یا چراخام جفتشون باهم وصل کنم بوق نمیزنه هنگام روشن بودن لامپم
  سوالم اینکه ایا میتونم باتری ۷ بندازم شارژرم جواب میده ؟
  هزینه شارژر بزرگ کردنو ندارم یه راه کاری برام بزارین مرصی

  • موتور‌سل :

   سلام باتری که سالم باشه باید در حالت سوییچ باز باتری جواب بده 4.5 آمپر اگه جواب نده با 7 آمپر هم اوکی نمیشه احتمالا شارژر موتور خرابه وباتری رو شارژ نمیکنه یا اینکه در سیمکشی مشکلی وجود دارهو باید تست بشه تا مطمئن شد

 3. علی :

  سلام .خوبین
  ی فلات 250مدل 89طرح کی تی ام دارم
  ی باتری نو براش گرفتم
  شارژر م هم از این ولوم دار ها هست .ولووم رو باید چه مقدارچرخ بدم

  • موتور‌سل :

   سلام بهتره کم بذاری اگه دیدی باتری خوب شارژ نمیشه یه وولومش رو بیشتر کنی باید ببینی کجا بهترین بازدهی رو بهت میده
   اگه همینجوری میخوای تنظیمش کنی وسط بذار گاهی پیش میاد ولومش خراب باشه و درصورتی که تا آحر نپیچی خوب کار نده

 4. برزگر :

  سلام. موتور من نامی ۱۵۰ انژکتوری. مدتی خوابیده بود اما چند روز قبل یه مسیری رو رفتم و سالم کار کرد اما موقع برگشت هرچی استارت زدم یا هندل روشن نشد. چراغ چک هم روشنه دائما. بعد مدتی هندل یا استارت زدن روشن میشه اما اوایل خیلی ریپ میزنه تا گرم که بشه تقریبا خوب میشه اما بعد خاموش شدن و چند ساعت بعد بلاز همین مشکلو داره. احتمال داره باطریش مشکل داشته باشه؟ یعنی ممکنه باطری خراب باشه اما استارت بخوره؟ آخه شنیدم سیستم برق انژکتور با باطری کار میکنه

  • موتور‌سل :

   بله ممکنه باتری یا شارژر موتور شما خراب باشه
   همچنین ممکنه انژکتور مشکل داشته باشه و برای تشخیص دقیق باید چک بشه
   باتری رو میتونید با مولتی متر تست کتی ولتاژ باتری سالم توی مقاله مربوط بهش نوشته شده

 5. بابک :

  سلام وقت بخیر
  من یه موتور sym sr200 دارم که گفته باید ۱۲v ۷a باشه، یه دوستی به باطری به من داده مشخصات همینه ولی روش زده برای ۱۵۰cc, میتونم استفاده کنم؟ باطری خوب اگر کسی میدونه راهنماییم کنه لطفا متشکرم

 6. Aria :

  سلام میخواستم بدونم که جریان خروجی شارژر 125 به سمت باتری تقریباً چند آمپر هست؟!
  و اینکه آیا میتونم به جای اتصال به باتری از سیم شارژر برق بگیرم و مثلاً به یک چراغ یا یک قطعه دیگه وصل کنم؟!

  • موتور‌سل :

   سلام جریان با افزایش دور موتور بیشتر میشه و عدد دقیقش رو نمیدونم ولی فکر کنم بین 0.6 آمپر تا 2 آمپر متغیر باشه
   بله میشه وصل کرد ولی با افزایش و کاهش دور موتور مقدار برقی که بوبین تولید میکنه بیشتر میشه و مثل زمانی که چراغ روی باتریه نور ثابت بهت نمیده و با گاز دادن موتور کم و زیاد میشه

 7. علیرضا :

  سلام آیا باتری ۷ آمپر اتمی رو موتور ۲۰۰ انژکتوری جواب میده یانه

  • موتور‌سل :

   سلام بستگی به لوازم برقی و مصرفی موتور داره مثلا استفاده مکرر از بوق و استارت و لامپ های پر مصرف و … باعث زودتر خالی شدن باتری میشه
   7 آمپر یعنی مقدار ظرفیت باتری هست اگه لوازم پر مصرف نداری (یا داری و زیاد استفاده نمیکنی) جواب میده
   باتری 7 آمپر و 9 آمپر رو میتونیم به 7 لیتر بنزین و 9 لیتر بنزین تشبیهشون کنیم ولتاژ هر دو باتری 12 ولت هست فقط مقدار دوام هرکدوم فرق داره یکی زودتر تموم میشه یکی دیرتر که شارژر اگه سالم باشه مدام در حال شارژ کردن باتری هست و هیچوقت شارژش تموم نمیشه مگه اینکه مصرف برق موتور اینقدر زیاد باشه که هر 7 آمپر یا 7 لیتر بنزین رو سریع تموم کنه پس مصرف کننده ها مهم هستن

 8. ابوالفضل :

  سلام من باطری 7 امپر رو اپاچی دارم این برقش اندازه گرفتم در حالت روشن 13.7 بود خاموش 12.6 ایا خوبه برقش یا ظعیفه

  • موتور‌سل :

   سلام ولتاژباتری سالم همین حدوده
   همچنین ولتاژ 13.7 در حال روشن نشان دهنده اینه که شارژر موتورسیکلت شما سالمه

 9. حسینی :

  سالم اوستا.من ودوماجلوترباطری اتمی نوخریم شارژاولیش که تمام شددیگه شارژنگرفت پس دادم.حالابنظرت شما.اسیدی بهتره یااتمی.نمیدونم چی بگیرم.چه مارکی بهتره بخرم

  • موتور‌سل :

   باطری نباید کامل تخلیه بشه وگرنه زود خراب میشه باید حواست باشه اگه ضعیف شد و شارژ نمیشه سیستم شارژ موتور مشکل داره که باید رفعش کنی
   اسیدی میتونی سطح اسید رو کنترل کنی و معایبش هم بالا اومدن اسید هست که اگه روی بدنه موتور بریزه نابود میشه
   بعضیها میگن اسیدی و بعضی ها هم میگن اتمی خوبه
   این قسمت اخر رو میذارم به عهده دوستانی که تجربه استفاده دارن که نظر خودشون رو بیان کنن
   معمولا اگه فروشنده معروف و صادق باشه بهت جنس خوب میده که برای خرید های بعدی مشتریش نپره

 10. محمد :

  سلام
  لطفا جواب بدین خیلی گیرم
  مم یه باتری گرفتم گزاشتم رو موتور چند روز استارت زد دیگه نزد
  چون دسته دو گرفتم فکر کردم خرابه
  یه نو گرفتم
  امروز روز دومه دیگه استارت نخورد
  موتورم ویو هست باتری۶.۵آمپرمحد
  از دوتا سیم متصل به باتریمم برق میاد بالا

  • موتورسل :

   سلام محمد جان احتمالا شارژر موتورت خرابه و باری رو شارژ نمیکنه یک احتمال دیگه اینه که بوبین خراب باشه ولی احتمال خرابی بوبین کمتره به احتمال زیاد مشکل از شارژره
   همچنین باید چک کنی سیمکشی اتصالی نداشته باشه تا دوباره شارژرت خراب نشه

 11. محمدرضا اصلانی :

  سلام من پنج تا باطری بازه یکی میخوام یت راهنمایی کنه یا ببینده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *