آموزش (اصولی) تعمیر کاربراتور موتورسیکلت

عکس تعمیر کاربراتور موتور سیکلت
4.5/5 - (101 امتیاز)

با عرض سلام، و درود خدمت دوستان عزیز ، در این جلسه و مقاله آموزشی با شما هستیم. تا نحوه تعمیر کاربراتور موتورسیکلت را بهتون آموزش بدیم.هچنین برای تنظیم کاربراتور در مقاله ای دیگر کامل توضیح داده ایم.البته بهتر است اول این مقاله را بخوانید تا با اجزای کاربراتور و قطعات مهم کاربراتور آشنا شوید.

نکته: برای تعمیر کردن یک قطعه بهترین کاری که می‌تونیم در ابتدا انجام بدیم ، اینه که با نحوه کار آن آشنا بشیم. و در نهایت با شناخت کارکرد اون قطعه راحت می‌توانیم عیب آنرا پیدا کرده و آن را رفع کنیم . پس تا پایان این مقاله جذاب با ما همراه باشیدتا با نحوه عملکرد کاربراتور موتورسیکلت آشنا بشید و در نهایت آنرا تعمیر کنید.

***—> قیمت امروز انواع کاربراتور موتورسیکت <—***

***—> قیمت امروز لوازم کاربراتور موتورسیکت <—***

***—> قیمت امروزانواع موتورسیکت <—***

عکس کاربراتور موتورسیکلت

در ابتدا بهتره قطعات کاربراتور موتورسیکلت را بشناسیم:

الف – قطعات اصلی

 1. درپوش کاربراتور (که زیر آن پیستون و سوزن کاربراتور قرار دارد.)
 2. بدنه اصلی کاربراتور (تقریبا همه‌ی قطعات کاربراتور به این بدنه مرکزی متصل می‌گردد)
 3. پیاله بنزین (مخزن بنزین کاربراتور)
عکس قطعات اصلی کاربراتور

ب – قطعات فرعی

 1. ساسات کاربراتور
 2. پیستون گاز و فنر
 3. سوزن و پین سوزن کاربراتور
 4. پیچ گاز
 5. شناور کاربراتور موتورسیکلت
 6. سوزن شناور
 7. ژیگلور اصلی سوخت
 8. ژیگلور دور آرام
 9. پیچ تنظیم سوخت دور آرام موتور
 10. بوش سوزن
عکس قطعات فرعی کاربراتور موتورسیکلت
تصویر پیستون و فنر کاربراتور موتورسیکلت
دانلود و مشاهده بازی های موتورسواری موبایل های اندرویدی

حالا به شرح نکاتی راجب تعمیر کاربراتور موتورسیکلت می‌پردازیم :


برای باز کردن کاربراتور ابتدا درپوش آن را جدا می‌کنیم. پیچ درپوش را باز می‌کنیم و پیستون را به سمت بالا می‌آوریم و از کاربراتور خارج می‌کنیم. همانطور که می بینیم در انتهای پیستون سوزن کاربراتور به اون به آن وصل شده است.

 

قیمت ابزار آلات پر کاربرد

   
عکس سوزن کاربراتور موتور

هنگام خارج کردن پیستون از کاربراتور موتورسیکلت باید حواسمان جمع باشد که سوزن به بدنه کاربراتور برخورد نکند، و کج نشود. حالا برای اینکه پیستون گاز را از سیم گاز جدا کنیم، با یه دستمان به فنر بیشترین فشار را می‌آوریم که سیم از آن جدا شود.

 پیستون گاز، فنر و درپوش کاربراتور را جدا کردیم، کاربراتور را از بدنه  باز می‌کنیم و در مرحله بعد به سراغ باز کردن خود کاربراتور میرویم که ببینیم کاربراتور چی هست و چجوری کار میکند.

 وظیفه کاربراتور منتقل کردن بنزین و هوا به موتور است. و کار دیگری که کاربراتور انجام می‌دهد، مخلوط کردن این هوا و بنزین به مقدار مشخص و معین با هم می‌باشد. و بعد آن را به موتور منتقل می‌کند . و در راستای تعمیر کاربراتور موتورسیکلت باید این موضوع اصلی را دنبال کنیم.

 درصد اختلاف سوخت و هوایی کا کاربراتور با هم ترکیب می‌کند:

 این درصد حدود ۱ به ۱۵ است و یا عدد دقیق آن ۱ به ۱۴.۷ می‌باشد ، به این صورت که اگر یک گرم بنزین داشته باشیم، در صورتی که بخواهید خوب بسوزد باید با 1۴.۷ گرم هوا ترکیب شود، تا اون درصد اختلاط و مخلوط شدن به دست آید.

وظیفه اصلی کاربراتور موتورسیکلت:

 ترکیب هوا و بنزین به نسبت معین می‌باشد.که نسبت آن را در خطوط بالاتر گفتیم

عکس پولکی کاربراتور موتور

نحوه عملکرد کاربراتور موتورسیکلت:

نیروی فنری دسته گاز به خاطر وجود فنری هست که زیر درپوش کاربراتورقرار دارد، که زیر اون فنر و پیستون گاز قرار دارد.

 دقیقا وقتی شما دارید به موتور گاز میدهید دارید پیستون را جابجا می کنید. و این پیستون از داخل کاربرات از جای خودش به سمت بالا حرکت می‌کند. و وقتی شما گاز را رها می کنید پیستون به سمت پایین حرکت میکند.

     
   

زیر پیستون سوزن کاربراتور هست که با بالا و پایین شدن پیستون سوزن کاربراتور بالا و پایین می‌شود. و برای بیرون آوردن سوزن از جایش میتوانیم سوزن را به سمت بالا فشار بدیم .

برای این‌که سوزن به پیستون متصل شود، توسط یک خار مهار می‌شود . و روی سوزن هم  شیارهایی وجود دارد، که روی این شیار ها هم یک خار کوچک قرار می‌گیرد، که برای تنظیم مصرف سوخت کاربراتور هست.

عکس کاربرات

پیچ گاز:

در قسمت وسط بدنه کاربراتور موتورسیکلت پیچ گاز وجود دارد. که با آن می‌شود گاز موتور را تنظیم کرد، که موتور گاز بیشتری بخورد یا گاز کمتری بخورد. این برای زمانی هست که ما به موتور گاز نمی‌دهیم .

این پیچ برای اینکه خود به خود جابجا نشود، و تنظیم آن به هم نخورد، یک فنر زیر آن وجود دارد. و گاهی اوقات هم یک درپوش پلاستیکی روی آن وجود دارد.

 درحالت کلی با شل و سفت کردن پیچ تنظیم گاز شما دارید پیستون کاربراتور را بالا و پایین می برید. اگر پیچ را شل کنید، پیستون به سمت پایین می‌آید. و اگر پیچ را سفت کنید پیستون به سمت بالا حرکت می‌کند. و باعث می‌شود موتور بیشتر گاز بخورد.

ساسات کاربراتور :

 قسمت اهرمی که روی کاربراتور موتورسیکلت وجود دارد ، دسته ساسات نام دارد. و کاری که ساسات انجام می‌دهد بستن مسیر هوا و بیشتر کردن سوخت ارسالی به داخل موتور است.

تصویر ساسات موتورسیکلت

ساسات ۳ حالت دارد:

 1.  یا کاملا باز است
 2. یا کاملاً بسته است ست
 3. یا در حالت نیمه باز قرار دارد

 با حرکت دادن این دسته ساسات، پولکی ای که جلو در پوش هوا قرار دارد باز و بسته می‌شود. اگر دسته ساسات به سمت پایین باشد، درپوش باز است اگر دسته ساسات به سمت بالا باشد درپوش هوا کاملاً بسته است.

تصویر دهانه کاربراتور موتورسیکلت

کاربراتور دارای دو دهانه است:

 یک دهانه برای ورود هوا از صافی و یا فیلتر هوا است. و دهانه دیگر ورودی سوخت و هوای ترکیب شده به صورت گاز به سمت سر سیلندر موتور خارج می‌شود. که خود کاربراتور، از این قسمت مستقیماً با سرسیلندر در ارتباط نیست. و یک واسط و رابط کاربراتور بین کاربراتور و سرسیلندر قرار دارد.

پیاله کاربراتور موتورسیکت:

 برای باز کردن پیاله کاربراتور (در مراحل تعمیر کاربراتور موتورسیکلت )که در قسمت پایینی کاربراتور قرار دارد . کاربراتور را سر و ته می‌گیریم، سه تا پیچ وجود دارد که اون سه تا پیچ را باز می‌کنیم .

شناور کاربراتور:

قسمت پایینی کاربراتور در بدنه اصلی کاربراتور یک شناور مشکی رنگی وجود دارد، که برای تنظیم کردن بنزین ورودی به داخل پیاله کاربراتور مفید است. این شناور نمی‌گذارد از یه حدی بنزین داخل پیاله بیشتر شود و یا کمتر شود. این شناور همانند شناور کولر عمل می‌کند (شناور کولر آب داخل تشتک کولر را تنظیم می‌کند.) این شناور بصورت پلاستیکی است برای اینکه بتواند روی سطح بنزین شناور باقی بماند . داخل این شناور هوا وجود دارد و این شناور نباید سوراخ شود و اگر سوراخ شد باید تعویض شود.

تصویر شناور کاربراتور موتور سیکلت

 این شناور به وسیله ی یک پین به بدنه اصلی کاربراتور متصل شده و برای درآوردن شناور کافیست این پین‌ها را بیرون بیاوریم.

سوزن شناور :

با خارج کردن پین شناور، شناور آزاد می‌شود. و در قسمت انتهای شناور سوزن شناور وجود دارد که داخل نشیمنگاه سوزن کاربراتور قرار می‌گیرد. و کار این سوزن این هست که مسیر ورودی بنزین را تحت کنترل دارد. و نمی‌گذارد بنزین بیش از حد به داخل کاربراتور موتورسیکلت بیاید. و یا وقتی که بنزین داخل کاربراتور کم شد این شناور پایین می‌آید. و این سوزن هم پایین می‌آید و مسیر بنزین باز می‌شود و به داخل کاربراتور بنزین می‌آید تا جایی که دوباره این شناور بالا برود، و سوزن شناور باعث ‌شود مسیر ورودی بنزین بسته شود، و دیگر بیش از حد بنزین داخل کاربراتور نمی‌آید و باعث فلوت و سرریز شدن بنزین نمی‎گردد.
پس هنگامی که بنزین از کاربراتور سر ریز می‌شود باید برای تعمیر کاربراتور به این بخش از مطالب مراجعه نمود و سوزن شناور را برسی کرد.

پایین بدنه اصلی کاربراتور دو قسمت مهم وجود دارد:

الف – ژیگلور اصلی سوخت

ژیگلور اصلی سوخت که از یک طرف به داخل پیاله راه دارد و از طرف دیگر به دهانه کاربراتور موتورسیکلت راه دارد که سبب می‌شود بنزین از داخل پیاله ژیگلوراصلی ورود پیدا کند، واز گلاتور اصلی وارد دهانه کاربراتور شود و با هوا ترکیب شود.

اگر دقت کنید می بینید که به ژیگلور اصلی از قسمت بالا سوزن کاربراتور وارد می‌شود پس محل قرار گیری سوزن کاربراتور در ژیگلور اصلی است.

هنگامی که پیستون و سوزن کاربراتور به سمت بالا حرکت می‌کنند باعث می‌شود، بنزین از ژیگلور اصلی به سمت دهانه کاربرات حرکت کند. و هرچی سوزن بالاتر برود  مقدار بنزینی که به دهانه کاربراتور می‌آید تا با هوا ترکیب شود، بیشتر می‌شود.

ب- ژیگلور دور آرام:

قسمت پایین کاربراتورموتورسیکلت یک ژیگلور دیگر قرار دارد ژیگلور دور آرام نام دارد. این ژیگلور هم مثل ژیگلور اصلی است، ولی با این تفاوت که این ژیگلور، دیگر با سوزن کاربراتور کار نمی‌کند. و همونطور که از اسمش مشخص است ژیگلور دور آرام برای زمانی هست، که موتور در حالت عادی روشنه و هیچ گازی به اون وارد نمی‌شود. این ژیگلور برای این است که موتور در حالت عادی و بدون گاز دادن روشن شود و همیشه از این ژیگلور یه مقدار اندکی بنزین به سمت دهانه کاربرات حرکت می‌کند.

پیچ تنظیم سوخت دور آرام موتور:

این قطعه‌ خارج از پیاله کاربراتور قرار می‌گیرد و در راستای ژیگلورها می‌باشد.

 برای اینکه موتور در حالت درجا کار کند از طریق این پیچ تنظیم می‌شود. این پیچ تعیین کننده این هست که موتور خاموش شود یا نشود اگر این پیچ تنظیم نباشد موتور خاموش می‌شود و موتور در حالت دور آرام و درجا کار نمی‌کند

کار این پیچ مخصوص در حقیقت اینه که مسیر سوخت رسانی را تنظیم می کند و این مسیر را می‌تواند ببندد و باز کند و با ژیگلور‌ها تفاوت دارد. کار ژیگلورها این بود که از سوراخی که داشتند سوخت را عبور می‌دادند.

کاربرات سی جی 125 زز

برای تنظیم کاربراتور:

این پیچ تنظیم برای تنظیم کردن سوخت دور آرام موتور بود. وقتی این پیچ را کامل باز کردیم بعد از شست و شو و یا در صورت  تعویض آن، واشرهای پلاستیکی آنرا جا زده و همراه با فنر در جای خودش تا آخر میپیچیم و در نهایت برای تنظیم نهایی یک و نیم تا دو و نیم دور آن پیچ را باز می‌کنیم و جوری تنظیم می‌کنیم که موتورسیکلت در دور آرام به خوبی کار کند. گاهی تنظیم نبودن این پیچ باعث می‌شود در تعمیر کاربراتور موتورسیکلت گمراه شویم.

تنظیم سوزن کاربراتور :

همچنین ما می‌توانیم سوزن کاربراتور را تنظیم کنیم . بر روی سوزن کاربراتور چند شیار وجود دارد و یک واشر در یکی از این شیار ها قرار دارد با جابجا کردن این واشر ما می‌توانیم مصرف سوخت موتور را کم و زیاد کنیم.

در اکثر کاربراتور ها پنج شیار وجود دارد ، که در حالت استاندارد واشر در شیار سوم و وسط قرار دارد، اگر ما واشر را بالاتر قرار دهیم مصرف سوخت موتور پایین می‌آید و اگر این پین را پایین‌تر قرار دهیم مصرف سوخت موتور بالاتر می رود و حتی ممکن است در این حالت موتور دود سیاه کند. بهترین حالت این است که اگر موتور به خوبی کار می کند به تنظیم واشر دست نزنیم، و در همون حالت وسط قرار گیرد. امادر صورتی که ما سوخت را کم کنیم احتمال دارد به موتور فشار وارد شود. پس بهتر است به آن دست نزنیم.

تنظیم سوزن کاربرات سی جی موتور سیکلت

این بود از قسمت‌های مختلف کاربراتور که در مقاله تعمیر کاربراتور موتورسیکلت نام بردیم و معرفی کردیم وقتی کاربراتور را باز می‌کنیم بسیاری از این قسمت ها کثیف هستند و نیاز هست که ما آن‌ها را تمیز کنیم و تمام سوراخ های آن را بررسی کنیم که  چیزی که باعث عملکرد ناصحیح کاربراتور شده رو پیدا کنیم  و با تمیز کردن کاربراتور و یا حتی تعویض قطعاتی که خراب هستند کاربراتور رو تعمیر کنیم .

خب بعد از تمیز کردن قطعات با بنزین و یا تینر آن‌ها را با استفاده از کمپرسور باد، خشک می‌کنیم تا هیچ  رسوب و گرد و غباری روی هیچ‌کدام از قطعات کاربراتور باقی نماند.

 و در نهایت قطعات را همانطور که باز کردیم در جای خودشان می بندیم و کاربراتور را به موتورسیکلت متصل می‌کنیم بعد از انجام این عملیات و رفع عیب کاربراتور عملکرد کاربراتور خیلی بهتر شده و موتور به خوبی کار خواهد کرد.

برای تنظیم کاربراتور موتور خود مقاله تنظیم کاربراتور موتورسیکلت که کامل کننده این مقاله هست مراجعه کنید.

درصورت داشتن سوال درباره تعمیرات کاربراتور موتور سیکلت از بخش نظرات مطرح نمایید.

مقالات مرتبط:
آموزش تنظیم کاربراتور
قیمت کاربراتور

نحوه تمیز کردن کاربراتور بدون باز کردن آن
قیمت روز موتورسیکلت

‫87 نظر ارسال شده در “آموزش (اصولی) تعمیر کاربراتور موتورسیکلت

 1. Mohamad :

  سلام.وقت بخیر.بنده یک موتور پاکشتی هوندا50ccدارم.
  موتور با هندل زیاد روشن میشه ولی بعد چند سانیه کار کردن خاموش میشه .گاز هم که میگیرم همون لحظه خاموش میشه.

  اینم بگم که وسایل کاربرات این موتور ها نیس داخل بازار و من قبلا شناور یولاخ شده بود از شناور طرح ویو استفاده کردم و همین طور تعمیر کار ژیگلور ها هم عوض کرد با طرح ویو.

  لطفا در مورد اینکه با توجه به اینکه این موتور ۵۰ccهس راهنمایی کنید سایز ژیگلور اگه تغییر کنه چه مشکلات پیش میاد .و راهکار بدین ممنون میشم.
  درضمن این موتور ها دوزمانه هستن و ساسات برقی هستن امکان گرفتن ساسات بصورت دیجی ندارن.

 2. محمد :

  سلام
  پیچ تنظیم سوخت که در زیر کاربراتور قرار دارد را چگونه باید تنظیم کرد و
  در صورت تنظیم نبودن این پیچ چه مشکلاتی در عملکرد موتور ایجاد میشود
  ممنون و سپاسگزار از توجه شما

 3. علی مهدیزاد :

  سلام سه روزه الاف شدم همتاز ۱۵۰ شکاری دارم استارت که میزنم روشن میشه و کار می‌کنه البته یکنواخت نیست و پت پت می‌کنه گاز که میدم خفه می‌کنه کارایی که کردم روغن عوض کردم شمع رو کاملا سرویس کردم کاربراتور باز کردم با بنزین تمیز کردم همه سوراخای ژگلور هم تمیز کردم فیلتر هوا تمیز کردم . قبلا داخل باک شدیداً زنگ زده بود هفته قبل باک نو انداختم روش . سیم کلاج پاره شد اونم تازه عوض کردم البته قبلا مثلا دنده چهار که پرگاز میرفتم و ول میکردم اگزوز صدای پت پت میداد اگزوز هم امروز باز کردم و داخلش حسابی تمیز کردم
  . وقتی کاربراتور تمیز کردم حدود دویست متر درست شد و راه رفت دوباره یهو خفه کرد بازم اونجوری شد دیگه چیزی به ذهنم نمی‌رسه هرکاری که در پیج شما بود همه رو انجام دادم اگزوز ، شمع ، کاربراتور ، فیلتر هوا و تعویض روغن … داخل سیلندر هم اسپری شستشوی انژکتور زدم و گذاشتم کاملا خشک شد وقتی روشن کردم باز چند متر راه رفت دوباره خفه کرد خلاصه دیگه واقعا خستم کرده

  • موتور‌سل :

   سلام همه موارد رو گفتید ولی برق موتور رو چک نکردید ممکنه سیستم جرقه زنی مشکل داشته باشه یا اینکه سوراخ های داخلی کاربراتور دچار گرفتگی شده باشه
   در چنین حالتی اگه امکانش هست بهتره با یک کاربراتور دیگه تست کنی تا ببینی واقعا مشکل از کاربراتور هست یا برق یا اینکه بوبین رو باز کنی و ببینی دچار لحیم مردگی نشده باشه

 4. شایان :

  دقیقا پیچ های ژیگلور های و ژیگلور هوا را چقدر زید سفت کرد
  125
  بعد شام دود زیاد میزنه ولی چرب نیس چ کنم

  • موتور‌سل :

   این پیچ ها باید کامل سفت بشه و حواستون باشه سوراخ این پیچ ها جرم نگرفته باشه و بوش سوزن رو درست جا بزنید
   دود سیاه به علت جرم گرفتگی سوراخ های داخلی کاربراتور و یا تنظیم نبودن پیچ تنظیم سوخت هست
   البته باید فیلتر هوا هم باید چک کنید که کثیف نباشه و جلوی ورود هوا رو نگیره

  • علی مهدیزاد :

   سلام مجدد ، امروز یه مطلب دیدم که آسیب دیدگی لاستیک دیافراگم کاربراتور می‌تونه باعث مشکل خفگی و گاز نخوردن بشه .. میشه لطفاً در مورد چک کردن لاستیک دیافراگم کاربراتور توضیح بدید من اصلا پیداش نمیکنم که این قطعه کجاست و چه جوری باید چک کرد

   • موتور‌سل :

    سلام لاستیک دیافراگم در همه کاربراتورها وجود تداره
    مثلا کاربراتور های هوندا 125- 150 – 200 و خیلی موتورهای کاربراتورشون بدون دیافراگم هست

 5. محمد :

  سلام وقت بخیر
  تریل روان 200 دارم.
  موتور وقتی کمی گرم میشود در دور موتور پایین ریپ میزنه و چند ثانیه طول میکشه تا دور موتور بالا بره. وقتی دور موتور بالا میره صحیح کار میکنه. کل کاربراتور هم یکبار باز کردم و تمامی قطعات رو کامل تمیز کردم.
  سیستم برق و جرقه رو هم چک کردم.
  مشکل از چی میتونه باشه؟

  • موتور‌سل :

   سلام احتمال داره مشکل از کاربراتور باشه و اگه با تنظیم کاربراتور مشکل رفع نشد ممکنه باتعویض قطعات کاربراتور مشکل حل بشه و اگه رفع نشد باید با یک کاربراتور دیگه تست کنی و مطمئن بشی مشکل از کاربراتور هست و بعد کاربراتور رو تعویض کنی
   البته همه اینها احتمال هست و ممکنه مشکل از جایی دیگه مانند برق و سیستم جرقه زنی باشه و قبل از هزینه بهتره این قسمت ها چک بشه

 6. علی اکبر :

  سلام هندا ۱۲۵ دارم رو دور کم ریپ میزنه انگار که میخاد خاموش بشه ولی تو دور بالا درست کار میکنه علت چی میتونه باشه ممنون میشم اگه راهنمای کنین

  • موتور‌سل :

   سلام دلایل مختلفی وجود داره دو تا از علت های اصلی مشکل در سیستم سوخت رسانی ویا شیشتم جرقه زنی هست
   بهتره اول شمع موتور روبررسی کنید و شستشو بدبد و بعد تست جرقه بگیرید و موتور رو دوباره تست کنید و اگه کیفیت جرقه خوب بود و مشکلی نداشت در مرحله بعدی بهتره کاربراتور رو شستشو بدید تا این مرحله نزدیک 70 درصد مشکلات رفع میشه و اگه باز هم این دو مرحله رو خوب انجام دادید و باز هم مشکل برقرار بود باید جزئیات بیشتری رو چک کنید

 7. عباس :

  سلام و خسته نباشی
  هوندا 125 دارم همه چی خوبه .. یه کم که موتور گرم میشه و متوقف میشم خاموش میکنه مشکل از کجاست
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 8. علیرضا ججج :

  سلام خسته نباشید من موتورم 125خیلی بنزین میخوره و سریع شمع سیه میکنه دلیلش چیه
  تازه پیچ هوا رو هم تنظیم کردم نمیدونم باید چیکار کنم

  • موتور‌سل :

   سلام اگه دوده سر شمع دارای چربی هست مشکل از روغن سوزی هست ولی اگه دوده دارای چربی نیست مشکل از تنظیم نبودن کاربراتور هست و ممکنه سوخت کاربراتور رو دستکاری کرده باشید که باعث این اتفاق شده

 9. حسین :

  سلام خسته نباشید من موتورم ۱۲۵ وقتی میخام ندنده پر کنم و عوض کنم متورم ریپ میزنه اثلن گاز نمیخوره ممنون میشم مشگلشو بگین بهم

  • موتور‌سل :

   باید سیستم سوخت رسانی و جرقه زنی تست بشه تا مشخص بشه ضعف از کجاست اینجوری نمیشه دقیقا نظر داد سوالات قسمت نظرات همینجا و قسمت عیب یابی مدار شارژ بخون خیلی میتونه بهت اطلاعات بده
   از دوستان دیگه ممنون میشم نظرشونو بگن اگه مشکل مشابهی داشتن و رفع شده

 10. سامان :

  سلام کابراتی که هر چقدر پیچ تنظیم را سفت وشل کنی تاثیری زیادی نکنه مشکل از چی میتونه باشه تمام لوازم هم عوض شده شستشو شده ولی تو درجا کار کردن اروم کار نمی کنه مجبورم گازو زیاد کنم تا خاموش نشه یه مدته اینجوری شده ترانزیستور عوض کردم این اتفاق افتاد امکان داره از ترانزیستور باشه

  • موتور‌سل :

   سلام بله ممکنه از قسمت برق و سیستم جرقه زنی هم باشه اگه قبلا کاربراتور سالم بوده احتمال خرابی کاربراتور کمه

 11. علی :

  سلام
  من یک موتور ۱۲۵هوندا دارم چند وقتی بود که کار نمی کرد اومدم لوازم کاربراتور رو عوض کردم بازم کار نکرد بردم موتور ساز نگاه کرده میگه از دور بوش هوا می‌کشه میخواستم ببینم درس گفته
  البته پر گاز کار می‌کنه ولی در کم گاز پت پت می‌کنه راهنمایی کنید لطفاً…..

 12. عباس زارع :

  سلام یه موتور دارم حسنا 240
  فیلرگیری هم کردم
  شمع نو هس NGKاصل
  زمانی که در سرعت یا هنگام شتاب گرفتن فرقی نداره
  گاز رو ول میکنم از اگزوز صدای پارت پارت طولانی میاد و این پارت پارت گاهی صدای انفجاره و بعضی وقتا خیلی کمه مشکل تمام این مطالب که گفتم از چی میتونه باشه خواهشا راهنمایی کنید ❤️

 13. علی :

  سلام.موتور من وقتی حرکت میکنم دنده 1.2.3.4.5وقتی گاز آخر میدم ریپ میزنه لطفاً مشکلش را بگید گاز آخر برقش قطع و وصل میشه

 14. زلاتان :

  سلام
  من هندا ۲۰۰دارم وقتی موتور سرد هست و میخوام روشنش کنم هیچ جوری روشن نمیشه مگر ساسات را بالا ببرم اونوقت روشن میشه وبعدش میارم ساسات را پایین و اوکیه
  لطفا دلیل این اتفاق را بگید باتشکر

  • موتور‌سل :

   سلام
   در هوای سرد چون کاربراتور سرد هست بخوبی عمل نمیکنه و این طبیعیه
   بهترین عملکرد کاربراتور زمانیه که بدنه اون مقداری گرم بشه به همین علت رابط های فلزی بین انجین و کاربراتور قرار میدن

 15. بابک :

  سلام روز بخیر من یک موتور پاکشتی ( اسکوتر پرواز ) دارم . طبق معمول روشنش کرده بودم که کار کنه ناگهان خاموش شد و با هندل های پیاپی روشن نشد . چند روز بعد هندل زدم موتور روشن شد و شروع به کار کرد . ناگهان دوباره خاموش شد و هر کاری کردم روشن نشد . آیا می تونه از کاربراتور باشه ؟ ممنون از شما

 16. ساسان :

  سلام
  کاربوراتور موتورهای ویو اصلی یک قطعه برقی دارند که رو کاربوراتور پیچ شدند.کار اون قطعه چیه و اگه سیم برق اون قطع بشه مهمه؟؟

 17. علیرضا :

  سلام علیرضا هستم.لطف میکنید بفرمایید که پیاله زیر کاربراتور سیکلت ویو در حالت عادی تا چه میزان بنزین باید داخلش باشه

 18. شاهرخ :

  سلام وقت بخیر
  گاهی اوقات از سوراخ پایین پیاله بنزین ؛ بنزین به صورت قطره قطره می‌ریزد
  علت چی میتونه باشه؟؟؟؟

  • موتور‌سل :

   سلام ممکنه پیچ پایین کاربراتور شل شده باشه یا شناور سوراخ شده باشه و احتمال بیشتر اینکه سوزن شناور به درستی جلوی بنزین رو نمیگیره
   مثلاً جای سوزن شناور آشغال از باک اومده یا حتی خود سوزن خراب شده

  • ممد :

   باسلام ببخشید بنده یه موتور طرح ویو دارم ،چند وقت پیش کاربرات رو باز کردم ، الان از شیر بنزین روی خود کاربراتور قطره قطره بنزین می‌ریزه ،چند بار هم باز و بسته اش کردم و دوباره جازدم ولی باز هم بنزین می‌ریزه ،مشکل چیه؟

 19. Abolfazl :

  سلام من موتور هوندا 125 دارم بنزین بجای اینکه بره توی سیلندر برمیگرده توی هواکش و موتور روشن نمیشه وقتی ساسات رو کامل می‌بندم برای یک لحظه موتور روشن میشه تمام قطعات کاربرات رو تعویض کردم بازم مشکل حل نشد لطفاً راهنمایی کنید

  • امیر :

   داداش سوراخ پیاله بنزینت بسته شده اونجایی ک فلوت میکنه مشکل از کاربراتت نیست یا سوراخشو باز کن یا پایله عوض کن درست میشه

 20. علیرضا :

  سلام
  دیدین بعضی موتور ها گازشون رو ول می‌کنی از اگزوز صدا میاد و بعضی مواقع آتیش هم میاد میخاستم بدونم که امکانش هست از منم همون جوری بشه اگه راهی داره کمکم کنید
  ممنون

  • موتور‌سل :

   سلام این صدا نشانه خام سوزی بنزین هست و نشانه خوبی برای موتور نیست
   وقتی تمام بنزین در محفظه انفجار نسوزه بقیش وارد اگزوز میشه و باعث این صدا میشه
   باید کاری کنی که نسبت بنزین و هوایی که وارد محفظه احتراق میشه تغییر کنه

 21. محسن :

  سلام کاربراتور موتور من همه چی خوب فقط صبح خیلی هندل باید بزنم و دریچه پولکی ساسات کار نمیکنه آیا راهی داره که بدون ساسات باشه یا باید کاربراتور رو عوض کنم

  • موتور‌سل :

   مشکل کاربراتور همین هست که در هوای سرد زیاد عملکرد خوبی نداره ولی وقتی گرم میشه بهترین عملکرد رو داره
   اگه قبلا توی هوای سرد چنین مشکلی نداشتی احتمال داره مشکل از کاربراتور باشه
   البته قبلش بهتره قسمت هواکش رو تمیز کنی ممکنه زیاد گرد و خاک گرفته و نمیذاره هوا به خوبی وارد کاربراتور بشه

 22. علیرضا مهری :

  ببخشید چطور میتونم به جا خریدن کاربراتور 200 با کاربراتور 125 سوخت رسانی و شتاب موتور رو بیشتر کنم با ژیگلور ها یا اون شیار های سوزن درست میشه و کمی تقویت میشه ؟

  • موتور‌سل :

   سلام متاسفانه من چنین تجربه ای نداشتیم اگه کسی این کار رو انجام داده ممنون میشیم تجربیاتش رو بیان کنه
   ولی به نظر من شاید این کار قابل اجرا نباشه و کاربراتور از تنظیم خارج بشه.(البته هیچ چیز غیر ممکن نیست و همیشه برای حل یک سوال راه های متفاوتی وجود داره که مکنه یک راه کم هزینه و یکی دیگه هزینه بیشتری داشته باشه)
   و علاوه بر تقویت کاربراتور نیاز به تقویت سیستم احتراق و همچنین سیستم کلاچ هست.

 23. رسول :

  سلام‌موتور‌من‌یک‌هفته‌هست‌که‌روشن‌نشده‌بود
  بعد‌‌بردیم‌فیلر‌گذاشت‌هرچه‌میکنیم‌با‌هندل‌روشن
  نمیشه‌ولی‌با‌‌هل‌دادن‌‌.دنده‌دادن‌روشن‌میشه
  و‌بعد‌بنزین‌زدیم‌هندل‌زدیم‌‌روشن‌نشد‌بعداز‌۲.۳دقیقه‌با‌هندل‌رو‌شن‌شد‌۲بار‌ودوباره‌هرچه‌کردیم
  با‌هندل‌روشن‌نشد.

  • موتورسل :

   سلام ممکنه فیلرها زیادی سفت شدن و هوا و سوخت قبل از انفجار تخلیه میشه و احتراق به خوبی صورت نمیگیره
   البته ممکنه دلایلی دیگه هم داشته باشه مانند خرابی شمع یاسیستم برقی
   و یا خرابی کاربراتور و سیستم سوخت رسانی

 24. Arshavir :

  سلام
  من نزدیک ۲ سال موتورم خواب بود ، الان که میخوام روشنش کنم ، روشن نمیشه ، سیستم برقشو کامل چک کردم ، درسته جرقه هم میزنه شمع،،، بنزین داخل کاربراتور میره ، از اون شیر پایینش هم بنزین میاد ولی هندل که میزنم روشن نمیشه ، داخل کاربرات هم باز کردم همه ژیگلور ها و سوزن و نشیمنگاه شناور و… تمیز کردم، ولی باز هم روشن نمیشه ، ممنون میشم راهنمایی کنید .(برقش کاملا درسته ، شمع جرقه قوی میزنه سر تایم هم میزنه)

  • موتورسل :

   سلام اگه برق قوی سرشمع هست یعنی جرقه سفید رنگ و قوی هست میشه گفت مشکل از سیستم سوخت رسانی هست احتمال داره بنزین و هوا به خوبی وارد محفظه احتراق نمیشه(جرقه ضعیف زرد زنگ مورد قبول نیست)
   هواکش رو چک کن که هوا به خوبی وارد کاربراتور بشه و ساسات رو بالا بزن و تا نصفه گاز بده و هندل بزن اگه بعد چندتا هندل زدن موتور روشن نشد شمع رو باز کن ببین شمع خیس شده یا نه اگه شمع خیس بود و بنزینی بود ممکنه مشکل از شمع یا سیستم جرقه زنی باشه ولی اگر شمع خیس نشده ممکنه کاربراتور مشکل داشته باشه
   یکی از روش‌هایی که برای تست کاربراتور میشه استفاده کرد هم اینه که از یک کاربراتور سالم استفاده کنی (کاربراتور تست) اونموقع از خرابی کاربراتور صددرصد میتونی مطمئن بشی

 25. Aliizadi.007 :

  سلام و خسته نباشید
  وقتی موتور با سرعت یا پر گاز میرم مشکل نداره و در حالت درجا هم خوب کار میکنه ولی اوّل گاز خوردن یا در حالت کم گاز خوردن بد کار مینه و پرت پرت میکنه؟(با کاربراتور نو امتحان کردم این مشکل حل شد یعنی میدونم مشکل برقی نداره.ممنون میشم راهنمایی کنید؟

  • موتورسل :

   سلام مصرف سوخت رو کم نکردی؟
   روی سوزن کاربراتور یک پین وجود داره که روی شیار وسط قرار داره اگه این جابجا بشه ممکنه چنین مشکلی پیش بیاد
   و حالت دوم رسوب گرفتن و گرفتگی سوراخ قطعات داخلی کاربراتور هست که به وسیله اشغال هایی که از باک داخل کاربراتور میاد بوجود میاد.
   اگر با شستشوی قطعات کاربراتور بازهم مشکل وجود داشت در اکثر مواقع با تعویض قطعات مشکل رفع میشه
   ابندا یک باک بنزین سوپر بزن شاید این گرفتگی های کاربراتور رو باز کنه –
   پیچ پایین کاربراتور رو باز کن ببین کثیفی داره یا نه اگه بنزین کثیف اومد صبر کن تا بنزین صاف و تمیز بیرون بیاد اونموقع پیچ رو ببند

 26. حامد :

  سلام ، ببخشید اهرم گاز که می چرخانم دیگه به جاش بر نمی گرده ، گاز می خوره ولی وقتی ولش می کنیم ، بر نمی گرده اهرم گاز شما می دونید مشکل از کجا است؟!

  • موتورسل :

   سلام چند دلیل میتونه داشنه باشه (اگه موتور کاربراتوری باشه)
   1- مشکل از داخل کاربراتور هست
   2- مشکل از سیم گاز و دسته گاز هست
   ———-
   1- داخل کاربراتور جایی که سیم گاز وارد میشه پیچ هست از همون بالا که سیم وارد کاربراتور شده سیم رو بکش بالا وقتی سیم رو میکشی بالا یعنی داری به موتور گاز میدی اگه سیم مثل خالت قبل گیر کرد مشکل از داخل کاربراتور هست و باید همون پیچ بالای کاربراتور رو باز کنی وببینی مشکل از چیه گاهی اوقات فنر ضعیف میشه یا سوزن از جاش بیرون میاد که باتعویض ان قطعه ممکنه مشکل رفع بشه

   2- اگه همون سیم رو کشیدی و گیر نکرد باید بری سراغ دسته گاز و سیم گاز ابتدا سیم گاز رو از کاربراتور جدا کن بعد تست کن ممکنه داخل سیم گاز خاک یا ماسه رفته باشه سفت شده باشه که با روغنکاری ممکنه مشکل رفع بشه

 27. حامد :

  سلام ، ببخشید من یه سوالی داشتم ، روی موتور م یه شلنگی هست که به اخر کاربراتور وصل است و پائین افتاده و پشت سر هم ازش بنزین می ریزه و حتی هم که شیر بنزین رو هم می بندی باز هم می ریزه ، می دونین مشکل از کجا است؟!🤔🤔

  • موتورسل :

   اول ببین همون پایین یه پیچ داره اونو باید سفت ببندی ممکنه شل شده باشه اگه این اوکی بود احتمالات زیر وجود داره
   شناور و سوزن شناور کاربراتور احتمالا مشکل داره یا گیر کرده
   ببین با جندتا ضربه به بدنه کاربراتور قطع میشه یا نه گاهی اوقات مشکل جزئیه ولی گاهی دیگه ممکنه یا شناور سوراخ شده باشه و بالا نمیره یا سوزن شناور خراب شده یا چیزی از داخل باک اومده تو کاربراتور و اجازه نمیده سوزن سرجاش کیپ بشه

 28. Amir :

  سلام خسته نباشید، موتور بنده خیلی خوب بود تا اینکه تقویتش زدن و کاربرات و سیلندر و… رو همه رو عوض کردن بعد الان موتور خیلی خوب کار میکنه ولی دور موتور روی 10 هزار که رد میشه میره نزدیکای 11 هزار موتور یهو صدای ترقه میده از اگزوز و احساس هم میکنم که سوپاپ ها و پیستون هم در همون زمان درست کار نمی کنن و نمیدونم، عیب از کجاست و تمامی لوازم نو بود به جز دستگاه برق و کویل و همین طور ترانزیستور که اونارم دیروز نو کردم اما همچنان چنین صدایی در این دور موتور توی دنده آخر به گوش میرسه

  ممنون میشم مهندس جان پاسخ بدید، اجرتون با خدا

  • موتورسل :

   سلام
   ممکنه حالت های زیر پیش بیاد
   1- کاربراتور توی این حالت تعادل مخلوط کردن بنزین و هوا رو ار دست میده و بنزین زیادی میره داخل سر سیلندر و باعث میشه انفجار به خوبی صورت نگیره (من احتمال بیشتر رو از سمت کاربراتور میدونم چون وقتی تا اخر به موتور گاز بدی کاربراتور این ناحیه ممکنه به خوبی عمل نکنه)

   2-ممکنه پیچ فیلر ها زیادی سفت باشن یا فنر آنها ضعیف باشه که توی این دور باعث میشه مقداری بنزین از دریچه گاز به سمت اگزوز میره و انفجار صورت میگیره (تنظیم نبودن تایم موتور هم ممکنه باعث این علت باشه)

   3- ضعیف بودن برق شمع یا خود شمع که نمیتونه خوب جرقه بزنه و مخلوط بنزین و هوا رو به خوبی بسوزونه (باید از بوبین تا خود شمع برق چک بشه)

 29. اشکان :

  سلام من کاربراتور رو باز کردم یدونه واشر اهنی کوچک از داخلش افتاد نمیدونم‌مال کجاس اگه میشه ردهنماییم کنید؟

  • موتورسل :

   سلام آخر همین مقاله عکس لوازم کاربراتور هست ببین کدوم واشر هست
   داخل کاربراتور فکر نکنم واشری وجود داشته باشه(مگه اینکه مدل کاربراتورتون متفاوت باشه)
   دو تا واشر کوچک هست که برای پیچ تنظیم سوخت دور آرام موتور هست.

 30. هادی ۰۰۷ :

  سلام ورودی بنزین موتور جایی که شیلنگ بنزین وصل میشه بسته است بنزین داخل کاربرات نمیرود وچطور سوزن و پیچ زیر شناور باز کنم واسه باز کردن راه بنزین ممنونم

  • موتورسل :

   سلام هادی جان اول تست کن بنزین از باک میاد تا کاربراتور اگه میاد بعد باید بری سراغ شناور،
   زمانی که شناور پایین باشه باید بنزین بریزه داخل پیاله(اگه کاربراتور رو باز کردی و پیاله بنزین داشت سوزن و شناور کارشونو درست انجام میدن)
   اگه هم میخوای سوزن شناور رو بیرون بیاری پین پایه شناور رو با چیز سر تیز بیرون دنبالش سوزن شناور هم بیرون میاد
   حالا اگه میخوای تست کنی که واقعا مسیر ورود بنزین بازه کافیه از محل ورود بنزین به کاربراتور فوت کنی یا بنزین بریزی اگه بنزین اومد مسیر بنزین بازه و بسته نیست.

 31. Abolfazl :

  سلام خسته نباشید موتور من سوزن کاربراتورتش توی خط اول هست منظور یعنی کمترین مصرف خیلی هم قشنگ راه میره میخام مصرفشو بالا ببرم زیاد ترم بشه
  اما وقتی زیادش میکنیم موتور درست گاز نمیخوره پرت پرت میکنه
  اما وقتی میزارم همون خط اول خیلی وحشی میشه
  به طوری که صدوپنجاه که هیچ دویستای متفرقه رو هم میگیره

 32. آرمان :

  سلام ببخشید موتور دنده ها پر نمیشن کم میاره انگار بنزین نداره یا هواکش بالایه از چیه

 33. عماد :

  قیمت کاربراتور هم خیلی گرون شده رفتم برا خرید کاربراتور موتور فروشنده گفت 400 پشیمون شدم رفتم لوازمش عوض کردم الان مثل ساعت کار میکنه

  • موتورسل :

   درسته خیلی از اوقات با تعویض قطعات کاربراتور و شستشوی کاربراتور کاربراتور مثل روز اول میشه
   مخصوصا اگه با اسپری انژکتور کاربرات رو شستشو بدی

 34. محمد صبوری :

  سلام وعرض ادب کاربراتورموتورچهارزمانه
  انتهای کرابراتوریعنی ازسمت هواکش همون پولکی که وسط کاربراتورقرارداره حالت برگشتی نداره چطوری بایددرستش کنیم موتوربدکارمیکنه ممنون آگه جواب بدید

  • موتورسل :

   سلام مرسی از سوال خوبتون
   اگه اون پولکی حالت حالت فنری نداره احتمالا فنر اون شکسته یا بیرون اومده اگه سمت مخالف کاربراتور رو ببینید جای فنر به صورت پلمپ شده هست و قابل تعمیر نیست. اما میتونی از راهکار زیر استفاده کنی
   در حالت کلی این دریچه باید باز باشه اگه بتونی چسب بزنی که در حالت کاملا باز بمونه باید کاربراتور کار کنه و اگه باز هم مشکل داشت مشکل از خود کاربراتور هست و قطعات داخلی باید چک کرد و کاربراتور را تنظیم نمود

 35. مجید :

  واقعا تنظیم کاربراتور سخته یکم وقتی توی عمل میری سخت میشه

   • مرتضی :

    سلام وقتی دست را جلو کاربرات جایی که هواکش متصل میشود میگذارم مکش میکندموتور درست کار میکندووقتی که دست را برمیدارم وقتی گاز میدهم دودمیکند وموتوخاموش میشود عیب از کجاست

    • موتور‌سل :

     سلام احتمالا مشکل از تنظیم نبودن کاربراتور هست یا اینکه کاربراتور کثیف هست و ممکنه با شستشوی کاربرات مشکل رفع بشه

 36. A.P :

  سلام
  کاربراتور موتور دوزمانه وقتی بنزین بیشتر از اندازه وارد موتور میکنه باید سراغ کدوم قطعه رفت؟

  • رضا :

   باید اول به سراغ شناور وبعد اگه میزون بود سراغ زون قطع کن بنزین بری شاید مشکل یا خاک و کثیفی دوربرراه ورودی بنزین باشه واگه اونم مشکل نداشت باید ببینی اصلان شربنزینت خوب کار میکنه یانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *